Midwest Spring Red and White Show. Madison, WI

Midwest Spring Red and White Show. Madison, WI

April 28,2017

Judge: Paul Trapp, Taylor WI 

 

Winter Calf  (10)

1st.| B&O| Ms Director Lottie-Red-ET   | Crescentmead & Milksource

2nd| Milksource Lvrg Tina-Red-ET | Milksource Genetics

4th| 1st Jr.| Willow’s Edge BW Pipes- Red | Rhett, Shanelle, Wyatt & Garrett Borth

5th| 2nd Jr.| Rosedale Latina Rose-Red | David Petersheim

 

Fall Calf  (14)

1st| 1st Jr.| Glad-Ray-k BW Aleen-Red | Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske

2nd|2nd Jr.| Flower-Brook Coral-Red-ET| Kaleb, Cole & Carter Kruse

 

Summer Yearling (9)

1st| Hilrose DB Allie-Red-ET | Jim & Marvin Schluter

2nd | B&O| Milksource Arman Carrot-Red | Milksource Genetics, LLC

6th | 1st Jr.| Cleland Valanch Ada-Red-ET | Joseph Opsal

9th | 2nd Jr. | Heatherstone Reveal-Red-ET | Bailey Sersland

 

Spring Yearling (10)

1st | B&O | Siemers Dft Gifted-Red-ET | J,J,C & L Siemers

2nd | 1st Jr. | Forest-Ridge Absl March-Red | Jacob, Logan & Madison Harbaugh

6th | 2nd Jr. | Ms DB Rockstar-Red-ET | Lauren J Siemers

 

Winter Yearling (2)

1st | 1st Jr. | B&O | Siemers Awesome Great-Red | J,J,C & L Siemers

2nd | Ziems Awesom Royalty-Red-ET | Ziems Farm & Tim & Leah Ziemba

 

Fall Yearling (6)

1st | B&O | Siemers Lotus Jubba-Red-ET | J,J,C & L Siemers

2nd |Macland TS Juliet-Red-ET |  S Culbertson, J McFarland & T-Spruce

4th | 1st Jr. | Rosedale Prettyfancy In-Red | Joey Opsal & Karlee Ketelboeter

6th | 2nd Jr. | Sunkist Heztry Ali-Red | Montana Sarbacker & Garrett Dahlk

 

jr-champ

Junior Champion, Open Show 

Fall Calf |Glad-Ray-k BW Aleen-Red | Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske

Reserve Junior Champion, Open Show  

Spring Yearling | Siemers Dft Gifted-Red-ET | J,J,C & L Siemers

 

 

Junior Best Three 

1st | Siemers Holsteins

2nd | Milksource Genetics

 

Unfresh Two Year Old  (1)

1st | B&O | Lyons-DL Atwell Reba-Red | Michael D Lyons

 

Junior 2 (4)

1st | B&O| BU | Milksource Dft Lexus-Red-ET | Crescentmead & Milksource

2nd | Deslacs Absolute Alkina-Red-ET | Peter & Lyn Vail & Budjon Farms

 

Senior 2 (8)

1st | BU | Blondin Armani Stella Arto-Red | Michael & Laura Rammer

2nd | St-Jacob Bring It On-Red | Joseph Mast & Norman Nabholz

3rd | 1st Jr. | B&O | Overland AJ Graffiti-Red | McKenna & Coltin Coffeen

7th | 2nd Jr. | Kamps-Hollow Ainslie-Red-ET | Macy Halverson & Rachael Darnell

 

Junior 3 (3)

1st | BU | Ms-AOL Cntndr Rookie-Red-ET |Reid Stransky & T&L Cattle

2nd | Ms-AOL Cntndr Revive-Red-ET | Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks

3rd | 1st Jr. |  Lichty-Acres Hty Fire-Red | Hope & Tanner Morrison

 

Senior 3 (7)

1st | BU | Miss Pottsdale DFI Tang-Red-ET | Golden Oaks Farm

2nd | B&O | Siemers Defnt Great-Red-ET | J,J,C & L Siemers

5th | 1st Jr. | Miss Simply Hot-Red-ET | Grady & Lane Wendorf

7th | 2nd Jr. | Budjon-Vail Dazzl-Red-ETS | Leif Thompson

 

image2

 

Intermediate Champion 

Senior 3 |  Miss Pottsdale DFI Tang-Red-ET | Golden Oaks Farm

Reserve Intermediate Champion 

Junior 3 |  Ms-AOL Cntndr Rookie-Red-ET |Reid Stransky & T&L Cattle

 

 

4 Year Olds (4)

1st  | BU | Underwood Dusk Jazz-Red | Milksource Genetics, LLC

2nd | Frozenes-LP Contdr Lark-Red-ET | Crescentmead & Milksource

 

5 Year Old (6)

1st | BU | B&O | Kamps-Hollow Asenora-Red-ET | Jordyn Kamps

2nd | 1st Jr. | Paulinn PSC Meme 919-Red-TW | Arnie, Ashley & Andy Gruenes

 

Aged Cows (3)

1st | BU | Strans-Jen-D Tequila-Red-ET | Milksource Genetics, LLC

2nd | B&O | Probert C Bree Ella-Red | Kate Smith

3rd | 1st Jr. | Dajeda Advent Wonder-Red | Jason Richardson & Leane Dammen

 

image1-1

Grand Champion, Open Show 

Aged Cow | Strans-Jen-D Tequila-Red-ET | Milksource Genetics, LLC

Reserve Grand Champion, Open Show 

Four Year Old | Underwood Dusk Jazz-Red | Milksource Genetics, LLC|

 

 

 

Senior Best Three 

Lyons-Dl

Produce of Dam

Lyons-Dl

Dam & Offspring

McKenna & Coltin Coffeen

 

 

 

 

 

 

 

International Spring Red & White Show. Syracuse, NY

International Spring Red and White Show. Syracuse, NY

April 9, 2017

Judge: Carl Phoenix, Ontario CAN

Jr. Champ of the Jr. Show- RWDCA Queen, Kenna Coffeen, Kayla Umbel and her Jr. Champ, G;ad-Ray K BW Aleen-Red a Fall Calf, Judge Carl Phoenix, Res. Jr. Champ, Fevers Diamond Frenzy-Red, Dakota Fraley, HM Jr. Champ Monanfran HeyGoodLooking for the Mills Family

RWDCA Queen, Kenna Coffeen, Kayla Umbel and her
Jr. Champ, Glad-Ray K BW Aleen-Red a Fall Calf, Judge Carl Phoenix,
Res. Jr. Champ, Fevers Diamond Frenzy-Red, Dakota Fraley,
HM Jr. Champ Monanfran HeyGoodLooking for the Mills Family

 

Jr. Champ of the Open Show, Greenlea AD Annie-Red,

RWDCA Queen, Kenna Coffeen, Judge Carl Phoenix, Jr. Champ,
Greenlea AD Annie-Red-ET for Heath & Iager, Res. Jr. Champ,
DJ-Purepride Infra-Red-ET for Hill, Umbel & F&D Borba,
HM Jr. Champ Camphols Absolute Charity-Red, for Lookout and F&D Borba

 

WINTER CALF- (4)

1st. | B&O | Rocklan-ZBW Mal Polo-Red * Kevin & Barb Ziemba

2nd. | 1st. Jr. | MS Tiger-Lily Sugar-Red-ET * Lily Marshman

3rd. | 2nd. Jr. | Mayval Diamondback Tart-Red * Aaron Lineberry

 

FALL CALF-(17)

1st. | 1st. Jr. | B&O| Glad Ray K BW Aleen-Red * Kayla Umbel

 Jr. Champion Jr. Show, Champion B&O under 2 Yrs

2nd. | 2nd. Jr. | Shoresbook P-Butter-Red * Alexis Ream

3rd. ZBW-Ziems Lipstick-Red * Triple-T Holsteins

 

SUMMER YEARLING- (12)

1st. Tiger-Lily Apple Eye-Red * Lookout Holsteins & Frank & Diane Borba

2nd. | B&O | Wall-St Malone Electra-Red * Jeff Winton & Allan & Johana Merrill

3rd. | 1st. Jr. | Fevers Diamond Frenzy-Red * Dakota Fraley

 

SPRING YEARLING (16)

1st. Rob-Sara AWE Lovelee-Red-ET * Budjon-Vail

2nd. | B&O | Sweetview Avalance Mitsou * Lookout & Sweetview

3rd. Tigerlea Light Rapunzel-Red * Lily Marshman

 

WINTER YEARLING (13)

1st. Greenlea AD Annie-Red-ET * Michael Heath & William & Mark Iager

Junior Champion-Open Show

2nd.  Camphols Absolute Charity * Lokout Holsteins & F&D Borba

Honorable Mention Junior Champion- Open Show

3rd. MM-T Pockets Zen-Red-ET * Atley Miller2nd. Camphols Absolute Charity * Lokout Holsteins & F&D Borba

 

FALL YEARLING (5)

1st. DJ-Purepride Infra-Red-ET * C&J Hill, C Umbel & F&D Borba

Reserve Jr. Champion-Open Show

2nd | 1st Jr. | ZBW-Ziems Listentome-Red * Ziemba & Brad McEacheron

3rd | 2ndJr. | Lyn-Vale Contender May-Red * Dakota Fraley

 

JUNIOR BEST THREE

1st. Ziems Farm

2nd. Monanfran Farms

 

JUNIOR 2 (3)

1st | 1st. Jr. | BU | MS Addition Sophie-Red * Cooper Galton & Sara Kennedy

 H.M. Sr. & Grand Champion- Jr. Show

2nd | 2nd Jr. | B&O |Tigerlea Mal Rindly-Red * Lily Marshman

3rd. Monanfran Apollo Lunar-Red

 

SENIOR 2 (11)

1st.| BU | Roll-N-View T More Toys-Red * A Eaton, B Murphy & D Benfer

2nd.| 1st Jr. | Budjon-Vail HZ Lacey-Red-ET * Cooper Galton

3rd. MS Barb Act Beauty-Red-ET * Crazy Chaos & Dusty Schirm

 

JUNIOR 3 (6)

1st. | BU | MS-AOL Conrndr Revive-Red-ET * Pierce, Abby, Kaylee & Luke Fairbanks

Intermediate Champion & H.M. Grand-Open Show

2nd. Pheasant-Echo Tevy-Red * K&B Ziemba, B Oster & L Wanger

3rd. | 1st. Jr. | Jr.B&O | Cherry-Lor Ladd Ripple-Red * Cael Hembury


SENIOR 3 (5)

1st. Robin-Hood Pretty In-Red * Triple T, Heath & Berry

2nd. | 1st.Jr. | Jr.B&O | Four-Hills RB Jesso-Red-ET * Britney, Bradley, Jon, Megan & Sara Hill

3rd. MS Redburst Collette-Red * Casey, Chloe & Chase Vandereyk

int-champ

Intermediate Champion, MS-AOL Conrndr Revive-Red-ET the winning Jr.3 for The Fairbanks family,
Res. Int Champion, Roll-N-View T More Toys-Red, for Eaton, Murphy and Benfer.
HM Int. Champ is Budjon-Vail HZ Lacy-Red-ET for Cooper Galton.

 

FOUR YEAR OLD (9)

1st. | 1st.Jr.| B&O | Jr. B&O | BU Four-Hills RB Jess-Red * Britney Hill

Sr. & Grand Champion- Jr. Show  * Champion B&O Open & Jr, * H.M. Sr. Champion-Open

2nd. Kevetta Rdbrst Lucious-Red * Oakfield Corners Dairy

3rd. Raeburn Karlo Desire-Red * Lookout & Raeburn

 

FIVE YEAR OLD ( 4)

1st. | BU | White-Switch Apple Stella-Red * Tim & Sharyn Abbott & Steve Wagner

2nd. Kulp-Dale Real Maria-Red-ET * CLF, LLC

3rd. Knee-High Contend Anna-Red * Elmvue Farm & Jaycee & Cody Bachelor

 

AGED COWS (3)

1st. | BU | Long-Brook FL Sweety Pi-Red * Marshman Farms & Hembury Farms

Sr & Grand Champion- Open Show

2nd. Briar-Berry Contd Tabby-Red * Todd J Whittier

3rd. Ovaltop Advnt Fallon-Red-ET * Michael Wolfe

 

125,000# COWS

1st. | BU | Valley-River Jup Rudy-Red * Landree Fraley

Reserve Sr. & Reserve Grand Champion- Open Show

 

grand

Grand Champion, Long-Brook FL Sweety Pi-Red winning Aged cow, she was also awarded Sr. Champ for the
Hembury and Marshman Farms. Res. Grand is the winning 125,000# cow Valley-River Jup Rudy-Red
for Landree Fraley. HM is MS-AOL Conrndr Revive-Red-ET for the Fairbanks Family.

 

SENIOR BEST THREE FEMALES

Ovaltop Holsteins

 

DAM & DAUGHTER

Marshman Farms

 

PRODUCE OF DAM

Four-Hills

Ovaltop Holsteins

Kimball & Stockwell

International Red & White 2017 Expo Judges Finalized.

World Dairy Expo announces the associate judge for the International Red and White Show for 2017.

Brian Kelroy, DeForest, Wis. will be the associate for Official Judge Chad Ryan, Fon Du Lac, WI.

Brian Kelroy resides in DeForest, WI with his wife Dana and two children Kian and Ava. Brian is the Dairy Programs Manager at East Central Select Sires covering southern Wisconsin. Prior to joining Select Sires Brian worked as a Classifier for Holstein USA Inc for seven years where he had the opportunity to classify animals throughout the United States and also trained classifiers internationally. Brian is a graduate of the University of Wisconsin-Madison and currently serves as the coach of University of Wisconsin-Madison dairy judging team.

Brian has judged district, state and national shows throughout the country. Brian also has had the opportunity to judge shows internationally. In 2015 he judged the Arequipa National Holstein and Brown Swiss Show in Peru. He also judged in the 2015 Yamagata Holstein Show in Japan and also served as the official judge of the Poland National Holstein Show in Poznan.

The 2017 International Red and White show is scheduled for Thursday, October 5 with the heifer classes starting at 1:30 p.m.  The morning of Friday October, 6 the cow classes will walk the colored shavings with a start time of 7:30 a.m.

 

 

Official Judges Selected for 2017 World Dairy Expo

14523238_10154119378006799_41848740789173408_n

Official Judges Selected for 2017 World Dairy Expo®

MADISON, WIS. – World Dairy Expo is pleased to announce the eight official judges selected to evaluate North America’s finest dairy cattle October 3 through 7, 2017. It will be their responsibility, with assistance from their associate judge, to place the more than 2,400 animals expected to grace the colored shavings.

Nominated and selected by Expo’s dairy cattle exhibitors each year, the official judges for the 2017 World Dairy Expo Dairy Cattle Show are as follows:

International Ayrshire Show:
Allyn “Spud” Paulson, Arlington, Wis.

International Brown Swiss Show:
Keith Topp, Botkins, Ohio

International Guernsey Show:
Chris Lahmers, Marysville, Ohio

International Holstein Show:
Adam Liddle, Argyle, N.Y.

International Junior Holstein Show:
Lynn Harbaugh, Marion, Wis.

International Jersey Show:
Mike Berry, Albany, Ore.

International Milking Shorthorn Show:
Jack Lomeo, Jr., Hermon, N.Y.

International Red & White Show:
Chad Ryan, Fond du Lac, Wis.

For five decades, the global dairy industry has been meeting in Madison, Wis. for World Dairy Expo. Crowds of nearly 75,000 people from more than 100 countries attended the annual event in 2016. WDE will return Oct. 3-7, 2017 as attendees and exhibitors are encouraged to “Discover New Dairy Worlds.” Visit worlddairyexpo.com or follow us on Facebook and Twitter (@WDExpo or #WDE17) for more information.

Wednesday, December 14, 2016

CONTACT: Kristin Olson, Media Relations Manager, kolson@wdexpo.com
PHONE:      608-224-6455

RWDCA 2017 Summer Internship Opportunity

230d6eb

The Red and White Dairy Cattle Association is actively looking for a summer intern. Applicants must have completed at least one year of college prior to their start date. Ideally applicants pursuing a degree in Animal Science, Ag Journalism, Communications, Dairy Science or a related degree is favorable.

The Internship carries a monthly salary, and a scholarship to be awarded at the Annual Awards Banquet held at the Red and White National Convention. This internship works closely with our Promotions Manager on the RWDCA publication The Red Bloodlines, writing articles, designing advertisements and the general lay out of the publication.

Other responsibilities would include, management and follow up of show results, convention planning, representation of the RWDCA at various events throughout the summer.

All requested materials for the internship application should be postmarked no later than March 1st, 2107 to the RWDCA Office.

The adult members of the RWDCA Jr. Committee and office staff will then review the applications and hold interviews at the end of March. If you have any questions regarding the internship please contact Mandy Sell at the RWDCA office. 608-790-5595 or by e-mail. rwdcamandy@gmail.com

 

Nominate your Heifer and Cow of the Year.

The Red & White Cow and heifer of the year contest is open! We will be taking nominations through NOVEMBER 1st. Send us your nomination for Cow and heifer of the year- Facebook Messenger– Email to rwdcamandy@gmail.com– or TXT her at 608-790-5595.

The top six nominations with the most votes will then be contacted as they will be required to do a 1/4 ad in an issue of the Red Bloodlines. The Open results of this contest will be published in the 2017 February issue of the Red Bloodlines. The Junior results will be published in the 2017 March issue of the Red Bloodlines.

Who will it be this year!!

Here are your winners from the open contest in 2015.

Strans-Jen-D Tequila-Red-ET EX-95                                                                  

  386327602

PA-Lyn-Leigh B Rippen-Red

 HF35858 PA-Lyn-Leigh B Rippen-Red

2016 Grand International Red & White Show

celebrate50

The International Red & White Show was held in Madison, WI October 6-7, 2016. Our judge this year was Nathan Thomas, from Cable, OH and his Associate Judge, Matt Templeton, Acradia, Victoria, Australia. The Red & White heifers showed Thursday, October 6th and the cows started off the morning on Friday October 7th. There was a spectacular line up of red genetics and breeding on display this year. Not only animals from across the United States and Canada, we welcomed many visitors as well. As this year marked the 50th Anniversary of the World Dairy Expo itself. World Dairy Expo has reported that 74,572 attendees visited the Expo for this years show, with 3,108 of those being international. There were 249 Red and White Dairy Cattle present this year for another Grand Show!

spring-calf

Spring Heifer Calf Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 Rayon D’or Lotus Corail-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC
2 Ms Addiction Jealousy-Red Wolf & Heath New Bavaria OH
3 Arb-Flo-Spr Relty Libby-Red Sarah Campbell, Evan Creek, Chris & Jen Hill Ford City PA
4 1 1 MS DB Rockstar-ET Kennedy Kimball and Noah Reid Windham ME
5 2 Monanfran Heygoodlookin-Red Bailee Kelsey and Lilly & Logan Mills Canastota NY
6 Whittier-CF Lavender-Red Todd J. Whittier and Cybil L. Fisher Sutton MA
7 Forest-Ridge Absl March-Red Lynn & Sara Harbaugh and Kurt & Sarah Loehr Marion WI
8 Md-West-View OK Siri-Red-ET Brooke Iager Boonsboro MD
9 Valleyriver Redmn Munchkin-Red Henry P. & Carolyn Van Exel Lodi CA
10 Ms Sunsation-Red-ET Hill, Merwarth, Connelly and Coughlin Thurmont MD
11 3 Klinedell Cont Ann-Red-ET C,J,J,J,C & L Siemers Newton WI
12 Siemers Dft Gifted-Red-ET C,J,J,J,C & L Siemers Newton WI
13 Deslacs Lotus Emya-Red Deslacs Holstein and Ferme Kamlake Victoriaville QC
14 4 PA-Lyn-Leigh Rosey-Red Kaleigh Lynn & Colton Wayne Hartman Saint Thomas PA
15 5 Miss Absoluteadalia-Red Arnie, Ashley & Andy Gruenes Richmond MN
16 6 Krull Apple Delight-Red Carley Krull Lake Mills WI
17 7 Zehrview Absolute Monte-Red Rosalee Zehr Graymont IL
18 MD-West-View OK Sis Red-ET Noah Iager Boonsboro MD
19 8 Ms Awesome Girl On Fire-Red Mckenna & Coltin Coffeen and Breya Pollack De Pere WI
20 Swanee-Lee A Lap Dance-Red Jason A Swanson Capron IL
21 Swanee-Lee A Dizzy Dame-Red Jason A Swanson Capron IL
22 Esperanza-CC Shareece-Red Harrison Pagel Sumner IA
23 9 Clear-I Malone Gelato©-Red Ashtyn, Danielle & Grace Martin Union IL
24 10 Lonely-Mile Rdnck Toast-Red Jade Pinter Curtiss WI
25 11 Holbric Lotus Lyric-Red Jill Hentrich Bartlett IL

winter-calf

Winter Heifer Calf Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 Greenlea Ad Annie-Red-ET Mike Heath and Mark & Will Iager Marietta NY
2 Clayholm Bozeman Milly-Red Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
3 Greenlea AD Avery-Red-ET C & J Hill, M Hawbaker and T & S Abbot Thurmont MD
4 1 Milksource L Trouble-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
5 1 Del-Frie-Acres Ad Ruthy-Red Joseph Thomsen New Berlin NY
6 Ranchdale Addic Chili Pepper Lookout, Gerald Todd Sr. and Gerald Todd Jr. Canton De Hatley QC
7 2 Siemers Awesome Great-Red C,J,J,J,C & L Siemers Newton WI
8 3 Lyn-Vale AJ Paisley-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI
9 4 Bella-On-Q Lotsofluv-Red-ET J & L Harbaugh and M, A & N Zimmermann Marion WI
10 5 Mauk-E-Way Dft Kylie-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI
11 Tri-Koebel Enfuego-Red Greta Koebel Three Oaks MI
12 6 Duckett Okalif Linda-Red-ET Walker & Carter Behnken Omaha NE
13 7 King-Lane Abs Always-Red-ET Jacob Schaefer and Quentin Scott Little Falls MN
14 Schluter Stella Lee-Red-ET Justin & Daniel Chupp Inola OK
15 Spungold-G Ct Shea-Red-ET Debra & Jenna Hoffman Mingo OH
16 Overside Armani Rachel-Red Makayla & Kaleb Osinga Marietta NY
17 8 Schluter Shelby Lee-Red-ET Tailor Neuhaus Red Bud IL
18 9 Gildale A-Jack Truffle-Red Nicole K Wright Johnson Creek WI
19 10 Boulet Lotus Cineplex-Red Noah, Brooklyn & Kennedy Bilz Dorchester WI
20 Bert-Mar Adon Apple-ET Allan Lundberg Osseo WI
21 Kara-Kesh-RK Solstis-Red-ET Ryan Griffin Thief River Falls MN

fall-calf

Fall Heifer Calf Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 MD-Maple-Lawn Sicily-Red-ET Westcoast Holsteins Chilliwack BC
2 1 Ms Apple Andringa-Red-ET Mike Deaver Edgerton WI
3 Brook-Corner Deft Tango-Red Austen Schmidt Cascade WI
4 Siemers Lotus Jubba-Red-ET Siemers Holstein Farm, Inc. Newton WI
5 1 Sunkist Heztry Ali-Red Benjamin Donnay Glencoe, MN
6 2 Cleland Defiant Kailene-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI
7 Oakfield Def Selena-Red dusty&nicole schirm,matt linehan,tim borgwardt Tremont IL
8 Ms Trikoebel O Glamour-Red-ET Greta & Tera Koebel and Kelly Epperly Three Oaks MI
9 Ms Apple Anastacia-Red-ET G Alpheus Stoltzfus and Scarlet Maple Holsteins Gap PA
10 3 Siemers Lotus Jubah-Red-ET C,J,J,J,C & L Siemers Newton WI
11 Lake Breeze Def Careful-Red Bonnie VanDyk New Richmond WI
12 Legend Maker Lotus Giggles-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC
13 DJ Purepride Infra-Red-ET C & J Hill, C Umbel and F & D Borba Thurmont MD
14 Ms Armani Shutterfly-Red Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
15 4 Shoresbrook Abs Ta-Ta-Red Katelyn Nolt Canton PA
16 5 Koebele Barbwire Glory-Red Robby Koebele Teutopolis IL
17 6 Monanfran Doubleondarox-Red Lilly Mills Canastota NY
18 7 Car-Ken Heztry Lulu-Red Kendal Grace Maxwell & Carley Krull Cuba IL
19 8 Ridgedale Raelyn-Red W. Cyrus Conard Sharon Springs NY
20 9 Roll-N-View Abs HoneyDo-Red Jacob Geiser Mansfield PA
21 Ms Apples Adrena-Red-ET Beekman Holsteins Huntington IN
22 Danhof-Ronelee Savy-Red-ET Noah A Houtsinger Delavan WI
23 Sorg-Land Redneck Party-Red Taylor & Kelsey Riedel Mazomanie WI
24 Cleland Moses Kolina-Red Daniel Wonders Mineral Point WI
25 Virhada Addiction Cajun-Red Karsen Haag Mt. Horeb WI

summer-yrlg

Summer Yearling Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Milksource A Trinket-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
2 Cow-Palace Apple Trixie-Red San-Ron Holsteins Sheboygan WI
3 Claircrest Armani Emory-Red Eduardo Garcia and Todd Searles Arlington MN
4 Golden-Oaks All That As-Red Golden Oaks Farm Wauconda IL
5 1 Prinse Action Strawberry-Red-ET Charlotte Yoder Barnesville GA
6 Lookout Olympian Allstar Lookout Hol., Tara Mckinven, Steve Glaude Canton De Hatley QC
7 Oakfield Def Sophia-Red-ET Eaton Holsteins and Joseph Osinga Marietta NY
8 2 Crescentmead-DF Tink-Red G & L Wendorf and D & K Nickels Ixonia WI
9 Crescentmead Sweet Pea-Red Milk Source and Grady Wendorf Ixonia WI
10 Interflame Ri-Red Brock Liddle and Jack Pennings Argyle NY
11 3 Nobland Defiant Erica-Red Ainsley A Noble Lancaster WI
12 Apple Acres Abso Maisie-Red Apple Acres Farm Hastings MN
13 4 McWilliams Ab Nonesense-Red Renee S Pierick Peach Bottom PA
14 5 Shoresbrook Add Lethal-Red Chase Cashell Towanda PA
15 Ruann Addi Bonnie-50492-Red Stephen & Patrick Maddox Riverdale CA
16 Lyons-DL Atwell Reba-Red Michael D. Lyons Castalia IA
17 Fier-View Ar Sunray-Red-TW Fier-View Tauton MN
18 Ovaltop Defiant Rosebud-Red Douglas H. Wolfe Richfield Springs NY
19 Beekmans Hvez Hiya-Red-TW Beekman Holsteins Huntington IN
20 6 Holbric SPA Chisel-Red Morgan Olbrich Harvard IL
21 7 Ourway Absolute Rose-Red Hailey Raymond Brooklyn WI
22 8 Payacres Laddp Shamrock-Red Taylor & Brianna Paye Casco WI

spring-yrlg

Spring Yearling Heifer Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Booth-Haven Lady In-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI
2 Zehrview Armani Martie-Red Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
3 Willow-Marsh Moulnrouge-Red Dymentholm Genetics Dundas ON
4 Siemers About Greta-Red-ET C,J,J,J,C & L Siemers Newton WI
5 Strans-Jen-D A Twist-Red-ET Reid Stransky and Jeni Dingbaum Owatonna MN
6 1 Lake-Breeze Delight-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia WI
7 2 Milgene Just Be Cuz-Red-ET Benjamin Buske Brownsville WI
8 Milksource Dft Lexus-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
9 Oakfield Add Sable-Red-ET Shawon Vande Zande Waupun WI
10 Merrillea Malone Ellie-Red S Merrill, B Bossard and J Winton Seneca Falls NY
11 Milibro Absolute Resty-Red-ET Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
12 3 Zehrview Armani Hi-Life-Red Rosalee Zehr Graymont IL
13 4 Kulp-Dale Armani Elsa-Red-ET Mekel Chard Woodstown NJ
14 5 Strans-Jen-D Tangle-Red-ET Caitlyn Abbott Enosburg VT
15 6 Wallmac Hztr Hop Mia-Red-ET Arnie, Ashley & Andy Gruenes Richmond MN
16 Hinz-Bos Marmaduke-Red-ET Bryce Gingerich and Addison Lortie Millersburg IN

winter-yrlg

Winter Yearling Heifer Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI
2 Sunspark Armani Disco-Red Brown Star Farm, LLC Gillett WI
3 1 Milksource Dnt Talia-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
4 Etel Lili Heztry-Red Ferme Etel Holstein Wotton QC
5 2 Forest-Ridge A Mopsy-Red J, L & M Harbaugh and A & A Loehr Marion WI
6 3 LME ARMANI RASCAL-RED Brock Lidde Argyle NY
7 Lah-Dale Malone Shine-Red Elaina, Ava & Audrey Lahmers Marysville OH
8 Willows Edge Real Mink-Red Bonnie VanDyk New Richmond WI
9 Pavany Axford Shayna-Red Joseph L. and Ellen A. Haner Canandaiqua NY
10 Westcoast Barbwire Aleda Lucky Hill, Meihaven, Robella, Chubanna Balgonie SK
11 Windy-Knoll-View Rejoyc-Red Jonathan & Alicia Lamb Oakfield NY
12 Holbric Spa Jolly-Red Curtis, Evelyn & Agnes Griffin Thief River Falls MN
13 Vons-Zast Arman Alda-Red-TW Steve Zastrow Juneau WI
14 Ms Stranshome Koleen-Red-ET Anthony Kohls Arlington MN
15 4 Cherry-Lor Abs Lilly-Red-ET Cael Hembury Muncy PA
16 5 Oakfield-Bro Firefx-Red-ET Victoria Clark Springville PA

fall-yrlg

Fall Yearling Heifer Class

Jr. B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 Budjon-Vail Hz Lacey-Red-ET Natalie Youse, Matt Hawbaker, Chris & Jen Hill Ridgely MD
2 1 Milk Source Wire Racket-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI
3 1 Glad-Ray-K More Wine-Red-ET Patrick Youse Ridgely MD
4 Ocd Camden Lilo-Red-ET Dwi-Bet Farms Addison NY
5 2 Overland AJ Graffiti-Red Mckenna & Coltin Coffeen De Pere WI
6 3 OCD Camden Lyra-Red-ET Bryce Warriner Andover NY
7 Ms Barb Act Beauty-Red-ET Franchise & Crazy Chaos Syndiate Tremont IL
8 4 Seldomrest-F Tallahasse Elizabeth A Acel Guys Mills PA
9 Any-Day Hercules Trixie-Red Andrew Hetke, Michael Schmitt and Austin Asche Reedsburg WI

14712693_361977220816314_3429618543233997719_o

JUNIOR CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI

RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

Del-Frie-Acres Ad Ruthy-Red Joseph Thomsen New Berlin NY

jr

JUNIOR CHAMPION FEMALE

Booth-Haven Lady In-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth WI

RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE

Greenlea Ad Annie-Red-ET Mike Heath and Mark & Will Iager Marietta NY

 

Junior Best Three

 1 Milk Source, LLC Kaukauna WI
 2 Rosalee Zehr Graymont IL
 3 Holbric Holsteins Harvard IL

Premier Breeder of the Heifer Show

Milk Source LLC, Kaukauna WI

Premier Exhibitor of the Heifer Show

Milk Source LLC, Kaukauna WI

miking-yearling

Yearling in Milk

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 1 Sunnyside Candy Heztry-Red Sunnyside Dairy Farms Valders WI
2 Holly-Brooks Nautica-Red Jerry Harris Perkasie PA
3 Ms Absolutely Careless-Red Jamie Judd and Mike Deaver Reedsburg WI
4 Glad-Ray-K Mor Shots-Red-ET Michayla Stahl Montrose PA
5 Jo-Clar Secure Goldie-Red Jason Deiss and Philip Heydmann Zumbrota MN
6 1 1 Four Hills Marla 5346-Red Britney, Brad, Jon, Megan & Sara Hill Bristol VT
7 2 Intense Absolute Twitty-Red-ET Dawson & Kylie Nickels Watertown WI
8 Janney Ladd Bambi-Red Matthew Sears & Paul Skarka Locke NY

jr-2

Junior Two-Year-Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Heatherstone Redhot-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI
2 Kawartha Absolute Teaghan-Red Matthew Mitchell, Joe Nash and Amanda Flansburg La Follette TN
3 1 Milksource Barb Love-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
4 Cleland Absltly Awesome-Red Jason Cleland Clinton WI
5 Wildweed Ladd Margarita Budjon Farms Lomira WI
6 Rynearson Rainy Razzy-Red Don Rynearson Watertown WI
7 Legend-Maker Larson Giz-Red Ryan  Griffin Theif River Falls MN
8 Sunny-Valley Foxy-Red-ET Wayne R. DeBuhr Sun Prairie WI
9 Sunny-Valley Lic Froggy-Red Wayne R. DeBuhr Sun Prairie WI
10 Luck-E Armani Karlyn-Red-ET Keith & Matt Engel Hampshire IL
11 Sunny-Valley Fredom-Red-ET Wayne R. DeBuhr Sun Prairie WI
12 1 1 Holbric Action Chill-Red Morgan Olbrich Harvard IL

sr-2

Senior Two-Year-Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Pamprd-Acres Ab Ivy-Red-ET Golden Oaks Farm Wauconda IL
2 Miss Pottsdale Dfi Tang-Red Golden Oaks Farm Wauconda IL
3 Greenlea A Care-Red-ETS Milksource Genetics and Pierre Boulet Kaukauna WI
4 1 Miss Hot Mama-Red-ET Majestic View, Connery, Shore, Crailoo Dairy and Smith-Crest Sun Prairie WI
5 1 Tiger Lily Lara-Red Lily Marshman Oxford NY
6 1 Jerland SH RB Natane-Red-ET Nicholas, Katherine & Clara Thompson Plainview MN
7 2 Winterfield BW Trendi-Red Kieran Hartnagle Wheeler MI
8 3 1 Zehrview Absolt Hi-Time-Red Rosalee Zehr Graymont IL
9 Ms Tri-Day Mariachi-Red Joleanna Holsteins, B Scott, M Day and E Johnson Conway MO
10 4 Stranshome Heztry Nali-Red Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky Owatonna MN
11 Ziems-Emer Rb Libby-Red Barbara Ziemba Cambridge WI
12 Vanderham D Sedona-5-Red-ET Vanderham Dairy Alcester SD
13 5 Kamps-Hollow Acapela-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia WI
14 6 Forest-Ridge Madge-Red-ET Matthew Boop Millmont PA
15 Ms Advent Redcinder-Red-ET Jamie Judd and Mike Deaver Reedsburg WI
16 Ms Redburst Colette-Red Casey, Chase & Chloe Vandereyk Tipton CA

dsc06502-600x478

Red & White 2016 World Dairy Expo International Futurity

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Miss Apple Snapple-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
2 V-View Destry Merlot-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia WI
3 1 Cleland Cntndr Aliya-Red-ET Jason Cleland Clinton WI
4 Willows Edge Des Matrix-Red Bonnie VanDyk New Richmond WI
5 Heatherstone Rhinestone-Red Chase M Holschbach Baraboo WI
6 Booth-Haven Classy Lady-Red Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth WI
7 Holbric A-Pipe-Red-ET Adam & Morgan Olbrich Harvard IL

jr-3

Junior Three-Year-Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 Blondin Lad Wonderwoman-Red-ET Frank & Carol Borba and Frank & Diane Borba Escalon CA
2 1 Miss Apple Snapple-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
3 Trinal Barbwire Kelly-Red MilkSource Genetics Kaukauna WI
4 Miss Redlights Raven-Red-ET Kurt Wolf New Bavaria OH
5 Vanderway Snowin L-Red Vale-O-Skene Holsteins Little Britain ON
6 1 1 Miss Apple Aria-Red-ET Apple Partners Edgerton WI
7 Luck-E Durham Autumn-Red Matt Engel Hampshire IL
8 0 Luck-E Durham Avail-Red Matt Engel Hampshire IL
9 1 V-View Destry Merlot-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia WI
10 Morrill Heztry Clover-Red Grady & Lane Wendorf Ixonia WI
11 Nehls-Valley RB Love-Red Gene Nehls Hustisford WI
12 2 1 Esperanza CC LD Shakira-Red Hope, Tanner and Peyton Morrison Peterson MN
13 0 Markwell Magenta Fate-Red Markwell Holsteins LLC Lynden WA
14 0 Ms Roll-N-Vew Althea-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
15 3 0 Klinedell BW Abigail-Red-ET Jacob D Kline Myerstown PA
16 0 Winross LP Heartbeat-Red-ET Alan Dykshorn Ireton IA
17 4 0 Kaymanor Destry Minnesota-Red Ryan Smith Monticello WI

sr-3

Senior Three-Year-Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 Underwood Dusk Jazz-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI
2 1 1 Westcoast Ladd Aspen-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC
3 Ms Apples Aleda-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC
4 Eastwest LJ Destry McKeena Steve Glaude and Lookout Canton De Hatley QC
5 Patience Detox Della-Red Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
6 Rosedale Rumor Has It-Red-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford WI
7 Liddleholme Alice-Red-ET Michael & Marlene Garrow Chateaugay NY
8 1 Redtag Destry Sneezy-Red-ET Chase Savage Union Bridge MD
9 Milksource Redbrst Alma-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI
10 2 Warmka Chris Leah 1441-Red Brad & Danielle Warmka Fox Lake WI
11 Fly-Higher RB Rachel-Red-ET Whitney Kugler Valley Falls NY
12 3 1 Do-Ra-Me Contender Rita-Red Cora Gunkelman Medina OH
13 1 Enfuego Cont Rosabel-Red-ET Henry P. & Carolyn Van Exel Lodi CA
14 Cleland Cntndr Aliya-Red-ET Jason Cleland Clinton WI
15 Rustowil Rdbr Seslyn-Red-ET Eskdale Dairy Lomira WI
16 Mahoney Destry Rae-Red Shelby L. Mahoney Cannon Falls MN
17 Heatherstone Rhinestone-Red Chase M Holschbach Baraboo WI
18 4 Booth-Haven Classy Lady-Red Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth WI
19 5 Holbric A-Pipe-Red-ET Adam & Morgan Olbrich Harvard IL

14608921_972123669565172_6679256482250748645_o

INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

Redtag Destry Sneezy-Red-ET Chase Savage Union Bridge MD

 

RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

V-View Destry Merlot-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia WI

14707776_362024220811614_9020349309889190490_o

INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE

Heatherstone Redhot-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI

 

RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE

Underwood Dusk Jazz-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI

4-yr-old

Four Year Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 1 Crescentmead Swetie Pie-Red Milk Source and Grady Wendorf Ixonia WI
2 Mapel Wood RR Radiance-Red Golden Oaks Farm Wauconda IL
3 Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET Milk Source, LLC Kaukauna WI
4 1 Milksource Dty Tammy-Red-ET G & L Wendorf and D & K Nickels Ixonia WI
5 Ms Trikoebel Glamour-Red-ET Greta & Tera Koebel and Kelly Epperly Three Oaks MI
6 1 Milksource Dty Tanya-Red-ET Cathryn & Christopher Gunst Pine River WI
7 Canyon-Breeze R Dew-Red Gilbert Teixeira & MB Luckylady Farm Turlock CA
8 Chakelburg Picolo Lasagna Chakelburg Holsteins Mildmay ON
9 2 1 Fishersons Redman Hiccup-Red Tyler Fisher Edgewood IA
10 Greenlea Ad Ae-Red-ET Steve & Deb Heuer and Alan Dykshorn Litchfield MN
11 3 Stranshome Simply-Red Austin Yoder and Matthias Swartzentruber Montezuma GA
12 4 Jerland SH Godiva-Red-ET Jacob D Kline Myerstown PA
13 5 Greenlea Ad Ace-Red-ET Steven Nelson Cambridge WI
14 Willolea-CW-S Advent-Red-ET Chuck Will Underwood MN

5-yr-old

Five Year Old

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 1 Pheasant Echo’s Turvy-Red-ET Kenny Stambaugh Westminster MD
2 1 Rosedale Lucky-Rose-Red Rosedale Genetics Ltd Oxford WI
3 Westforest Secure Roslyn-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC
4 Ms Stranshome Alltheway-Red Glamourview-Iager & Walton Walkersville MD
5 Mount Elm Royce Jalapeno Vale-O-Skene Holsteins Little Britain ON
6 Tramilda-N Ad Flare-Red Troy Yoder Montezuma GA
7 1 Siemers Destry Sunny-Red-ET Gage Lisowe,Owen & Kendyll Kress and James Jens Newton WI
8 2 Elmbridge Abslte Rhonda-Red-ET Donavan A Miguel Hilmar CA

aged-cow

Aged Cow, Six-Year-Old & Older

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Foltzbrook Advent Janie-Red Bryce & Brant Gingerich and Ryland Helbig Millersburg IN
2 1 Hilrose Advent Anna Joseph Brantmeier Sherwood WI
3 Bo-Ann AB Watermelon-Red Robert M. & Judi A. Hauck Middleburg PA
4 Lochdale Shaquille Missy-Red Golden Oaks Farm Wauconda IL
5 0 1 Harvue Contender Britta-Red Ehrhardt Farm and Gene Iager Baldwin MD
6 1 Miss Redliner Joyous-Red Tyler & Morgan Marotz Mead NE

production-cow

125,000 LB Production Cow

Jr. BU Prod B&O JR B&O Animal Name Owner City State
1 1 Cleland Advnt Alexia-Red-ET Golden Oaks Farm Wauconda IL
2 TJ-Pollema Rdlnr Shania-Red Lookwell Farm and Bob Osborn Elkhart IN
3 1 1 Macs Acres Dy 523-Red Delbert & Heather Yoder and Scott & Robert McMahan West Salem OH
4 1 Cleland Advent Korie-Red-ET Arnie, Ashley & Andy Gruenes Richmond MN
5 Valleyriver Jup Rudy-Red Landree Fraley Muncy PA
6 Dupasquier Contender Wh-Red-ET Heatherstone Enterprises, Inc. Baraboo WI
7 2 Four-Hills Adv Kalie-Red Britney, Brad, Jon, Megan & Sara Hill Bristol VT
8 Leeland Advent Star-Red-ET Kimberley, Ryan & Robert Morrill Penacook NH
9 JA-Knoll Redman Rally-Red Ryan Griffin Thief River Falls MN

 

Nasco Internatioanl Type & Production Award

2909   Cleland Advent Korie-Red-ET     Arnie, Ashley & Andy Gruenes, Richmond MN

 

Senior Best Three Females

1 Jim & Vicky Cleland Clinton WI
2 Wayne R. DeBuhr Sun Prairie WI

 

Produce of Dam

1 Jason Cleland Clinton WI
2 Cathryn & Christopher Gunst Pine River WI
3 Matt Engel Hampshire IL
4 Wayne R. DeBuhr Sun Prairie WI

 

Dam & Daughter

1 Crescentmead Ixonia WI
2 Crescentmead Ixonia WI

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show

Holbric Action Chill-Red Morgan Olbrich Harvard IL

 

Champion Bred & Owned

Pheasant Echo’s Turvy-Red-ET Kenny Stambaugh Westminster MD

 

Senior Champion Female of the Junior Show

Milksource Dty Tammy-Red-ET G & L Wendorf and D & K Nickels Ixonia WI

 

Reserve Senior Champion of the Junior Show

Cleland Advent Korie-Red-ET Arnie, Ashley & Andy Gruenes Richmond MN

14633435_972112889566250_333173487702932854_o

GRAND CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

Milksource Dty Tammy-Red-ET G & L Wendorf and D & K Nickels Ixonia WI

 

RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE OF THE JUNIOR SHOW

Redtag Destry Sneezy-Red-ET Chase Savage Union Bridge MD

 

Senior Champion

Pheasant Echo’s Turvy-Red-ET Kenny Stambaugh Westminster MD

 

Reserve Senior Champion

Cleland Advnt Alexia-Red-ET Golden Oaks Farm Wauconda IL

14633512_362032324144137_5616267217920986778_o

GRAND CHAMPION FEMALE

Pheasant Echo’s Turvy-Red-ET Kenny Stambaugh Westminster MD

 

RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE

Heatherstone Redhot-Red Milk Source, LLC Kaukauna WI

 

Best Uddered Cow

Westcoast Ladd Aspen-Red Westcoast Holsteins Chilliwack BC

 

State Herd

Wisconsin Red & White Breeders

 

Premier Breeder

Milk Source LLC, Kaukauna WI

Premier Exhibitor

Milk Source LLC, Kaukauna WI

Premier Sire

Apples Absolute Red-ET

2016 Midwest Spring Red & White Show

The 2016 Midwest Spring Red & White Show was held in Madison, Wisconsin on April 22, 2016. Brandon Ferry of Hilbert, Wisconsin is the official for the day.

DSC_0270

Winter Calf (8)

  1. Schluter Stella Lee-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Legendholm Holsteins & T&L Cattle Co. Fithian, IL
  2. (1st BO) Duckett Okal Letty-Red-ET (O’Kalif) Exhibited by: Michael & Julie Duckett, Rudolph, WI
  3. (1st JR) Gildale A-Jack Truffle-Red (Apple Jack) Exhibited by: Nicole Wright, Johnson Creek, WI
  4. (2nd JR) Milksource DT Amazon-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
  5. (3rd JR) Mauk E Way Dft Kylie-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  6. McWilliams Dakota-Red (Adonis) Exhibited by: McKenzie & Ryleigh Endvick, Kaukauna, WI
  7. Gorentz Absolute 5653-Red (Absolute) Exhibited by: Gorentz Dairy, Dent, MN
  8. Luck-E Adonis Estatis-Red (Adonis) Exhibited by: Anne Slaney, Ridgeway, WI

DSC_0276

Fall Calf (8)

  1. Brook-Corner Deft Tango-Red (Defiant) Exhibited by: Austen Schmidt, Cascade, WI
  2. (1st JR, 1st BO) Koebele Barbwire Glory-Red (Barbwire) Exhibited by: Robby Koebele, Teutopolis, IL
  3. Sorg-Land Redneck Party-Red (Redneck) Exhibited by: Taylor & Kelsey Riedel, Spring Green, WI
  4. Milksource Taz Fanny-Red (Taz) Exhibited by: Crescentmead & Milk Source, LLC., Ixonia, WI
  5. Highlife-LP Ad Giavanna-Red (Addiction P) Exhibited by: Highlife-LP Farms, Alma Center, WI
  6. Our-Favorite Tribuberry-Red (Defiant) Exhibited by: Todd & Mary Stanek, Fall Creek, WI
  7. (2nd JR) Cleland Defiant Kailene-Red (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  8. (3rd JR) Mauk-E-Way Dft Khloe-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI

DSC_0282

Summer Yearling (10)

  1. (1st BO) Golden-Oaks All that As-Red (About It) Exhibited by: Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  2. Cow-Palace Apple Trixie-Red (Apple Jack) Exhibited by: San-Ron Holsteins, Sheboygan, WI
  3. Crescentmead Sweet Pea-Red (Redneck) Exhibited by: Milk Source, LLC & Grady Wendorf, Ixonia, WI
  4. Cleland Armni Adaira-Red-ET (Armani) Exhibited by: Highlife Holsteins & Windfall Holsteins, Fox Lake, WI
  5. Lyons-DL Atwell Reba-Red (Atwell) Exhibited by: Michael Lyons, Castalia, IA
  6. (1st JR) Ourway Absolute Rose-Red (Absolute) Exhibited by: Hailey Raymond, Brooklyn, WI
  7. (2nd JR) L-Shot Armani Rockstar-Red (Armani) Exhibited by: Chase & Jaylen Warren, Burlington, WI
  8. Artimus Apple Addition-Red (Addiction P) Exhibited by: Triple A Syndicate, Thief River Falls, MN
  9. Eichlers Lady Alice-Red (Armani) Exhibited by: Aaron Albrecht, Pierz, MN
  10. (3rd JR) Ms Pinevaley All Tamara-Red (About It) Exhibited by: Katie Kovalaske, Columbus, WI

DSC_0289

Spring Yearling (11)

  1. (1st BO) Siemers About Greta-Red-ET (About It) Exhibited by: Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, Lauren Siemers, Newton, WI
  2. Milksource Dft Lexus-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  3. Deslacs Absolute Alkina-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Budjon & Vail, Lomira, WI
  4. (1st JR) Golden-Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  5. Milksource Seisme D-Red-ETN (Redman) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  6. (2nd JR) Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P) Exhibited by: Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth, WI
  7. (3rd JR) Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry) Exhibited by: Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
  8. (4th JR) Wallmac Hztr Hop Mia-Red-ET (Heztry) Exhibited by: Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
  9. (5th JR) Milgene Just Be Cuz-Red-ET (Armani) Exhibited by: Ben Buske, Brownsville, WI
  10. (6th JR) Meyervilla Anaheim Tia-Red (Anaheim) Exhibited by: Avery Jacobs, Darien, WI
  11. (7th JR) Miss Sharly-Red-ET (Ladd P) Exhibited by: Grant Vosters, Freedom, WI

DSC_0291

Winter Yearling (4)

  1. (1st BO) Milksource Dnt Talia-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR) Forest-Ridge A Mopsy-Red-ET (Armani) Exhibited by: J, L & M Harbaugh, A & A Loehr, Marion, WI
  3. (2nd JR) Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  4. (3rd JR) Milksource Dfnt Lava-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Leased to: Brittni Gomm, Seymour, WI

DSC_0296

Fall Yearling (4)

  1. (1st BO) Milksource Wire Racket-Red (Barbwire) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR) Intense Absolute Twitty-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  3. Lyons-DL AJ Gingercreme-Red (Apple Jack) Exhibited by: Michael Lyons, Castalia, IA
  4. (2nd JR) Mil-R-Mor Audacity-Red-ET (Reality) Exhibited by: Garrett Dahlk, Verona, WI

DSC_0316

Junior Champion Junior Show

  1. Golden-Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  2. Forest-Ridge A Mopsy-Red-ET (Armani) Exhibited by: J, L & M Harbaugh, A & A Loehr, Marion, WI
  3. Gildale A-Jack Truffle-Red (Apple Jack) Exhibited by: Nicole Wright, Johnson Creek, WI

DSC_0333

Junior Champion

  1. Siemers About Greta-Red-ET (About It) Exhibited by: Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, Lauren Siemers, Newton, WI
  2. Golden-Oaks All that As-Red (About It) Exhibited by: Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  3. Milksource Dft Lexus-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI

DSC_0336

Junior Best Three

  1. Milk Source, LLC., Kaukauna, WI

DSC_0337

Unfresh Two Year Old (1)

  1. Lichty-Acres Blaze Yoyo-Red (Blaze) Exhibited by: Jerry Muzzy & Seth Kjellberg, Thief River Falls, MN

DSC_0339 DSC_0341

Junior-Two-Year-Old (2)

  1. Ms Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR, 1st BO, 1st JBO) KnH-Endres Lance Fresca-Red (Lancelot) Exhibited by: Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi, WI

DSC_0347DSC_0345

Senior-Two-Year-Old (8)

  1. 1st BU: West Coast Absolute Roulette Exhibited by Triple Crown Genetics and Josh Wright, Maynard, IA
  2. 1st BO: Seimers Dfnt J-Star-Red-ET Exhibited by Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, and Lauren Siemers, Newton, WI
  3. Greenlea A Care-Red-ET Exhibited by Pierre Boulet and Milksource LLC, Kaukauna, WI
  4. Miss Pottsdale DFI Tang-Red Exhibited by Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  5.  1st JR: Golden-Oaks Absolute-Red-ET Exhibited by Molly & Montana Sarbacker, Belleville, WI
  6.  Peicrest Adon Popsicle-Red Exhibited by Gregg Peirick, Watertown, WI
  7. Josey-LLC Duc Saber-Red-ET Exhibited by Allan Lundberg and Graham Giese
  8. Lookout Fancy-Red-ET Exhibited by Chase and Jayln Waren, Burlington, WI

DSC_0353DSC_0355

Junior Three Year Old (4)

  1. 1st BO, 1st BU: Miss Apple Aria-Red-ET Exhibited by Apple Partners, Lanark, IL
  2. St-Yle-Sa Is Springtime-Red Exhibited by Stephanie Aves, Belmont, WI
  3. Luck-E Ladd Jubilee-Red-ET Exhibited by Luck-E Holsteins, Hampshire, IL
  4. Bi-Pond De Prince Taco-Red Exhibited by Aaron Albrecht, Pierz, MN

DSC_0360DSC_0361

Senior Three Year Old (6)

  1. 1st BU: MM-T Pockets Butycol-Red Exhibited by Michalel and Julie Duckett, Rudolph, WI
  2. 1st BO: Milksource Redburst Alma-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
  3. Underwood Dusk Jazz-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
  4. Rosedale Rumor Has It-Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics, Ltd., Oxford, WI
  5. Holbric Brbire A-Burner-Red Exhibited by Jason A. Swanson, Capron, IL
  6. Cleland Fntsy Kyriele-Red-ET Exhibited by Jim and Vicky Cleland, Madison, WI

DSC_0375

Intermediate Champion:
1st Place Senior Three Year Old
MM-T Pockets Butycol-Red Exhibited by Michalel and Julie Duckett, Rudolph, WI
 
Reserve Intermediate Champion:
1st Place Junior Two Year Old
Ms Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
DSC_0378DSC_0380
Four Year Olds (8):
1. 1st BU: Stanshome Simply-Red-ET Exhibited by Peter and Lyn Vail and Budjon Farms, Lomira, WI
2. 1st BO: Rosedale Perfect In Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics Ltd., Oxford, WI
3. Mapel Wood RR Radiance Exhibited by Golden Oaks Farms, Wauconda, IL
4. 1st JR: Paulinn Psc Meme 919-Red-ET Exhibited by Alan Kruse, Dyersville, IA
5. MS Morsan Picol Tsunami-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
6. Budjon-Vail Deidra-Red-ET Exhibited by Michael and Laura J Rammer, Sheboygan, WI
7. Lake-Prairie Alison-Red-ET Exhibited by Chase Warren and Levi Banowitz, Burlington, WI
8. Ourway Redliner Spots-Red Exhibited by Hailey Raymond, Brooklyn, WI
DSC_0387DSC_0389
Five Year Olds (3):
1. 1st BU: Strans-Jen-D Tequila-Red-ET Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
2. 1st BO: Probert C Bree-Ella-Red Exhibited by Kate Smith, Watertown, WI
3. Manannah-Valley Mx Gail-Red Exhibited by Aaron Albrecht, Pierz, MN
DSC_0392DSC_0394
Aged Cows (3):
1. 1st BO: Hilrose Advent Anna-Red-ET Exhibited by Joseph A. Brantmeier, Sherwood, WI
2. 1st BU: Cleland Absolute Coleen-Red Exhibited by Joseph, Zach, Jerome, & Darian Stransky
3. 1st JR: Miss Real Hot-Red Exhibited by Grady and Lane Wendorf, Ixonia, WI
DSC_0401DSC_0402
125,000 Pound Cows (4):
1. 1st BU, 1st Jr: Cleland Advent Korie-Red-ET Exhibited by Arnie, Ashley, and Andy Gruenes, Richmond, MN
2. 1st BO: Jen-D Devil Tiffany-Red Exhibited by Reid Stransky and Jeni Dingbaum, Owatonna, MN
3. MS Hack SS Ella Rae-Red-ET Exhibited by Nora Hackmann, Watertown, WI
4. Glenmar-Dale R Serenity-Red Exhibited by Becky L. Brown, Fennimore, WI
DSC_0405
Best Bred and Owned of the Junior Show:
Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P) Exhibited by: Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth, WI
DSC_0422

Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st 125,000 Pound Cow
Cleland Advent Korie-Red-ET Exhibited by Arnie, Ashley, and Andy Gruenes, Richmond, MN

Reserve Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st Four Year Old
Paulinn Psc Meme 919-Red-ET Exhibited by Alan Kruse, Dyersville, IA

DSC_0424

Champion Bred and Owned:
Rosedale Perfect In-Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics, Ltd., Oxford, WI

Senior and Grand Champion:
1st Place Five Year Old
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
 
Reserve Senior and Reserve Grand Champion:
1st Place Four Year Old
Stanshome Simply-Red-ET Exhibited by Peter and Lyn Vail and Budjon Farms, Lomira, WI
Senior Best Three Females:
1. Cleland Holsteins
Dam and Daughter:
1. Reid Stransky and Jeni Dingbaum

2016 International Spring Red & White Show

The 2016 International Spring Red & White Show in Syracuse, New York.

Reid Stransky of Owatonna, Minnesota is the official for the day!

Sponsors of our coverage are:

Tiger Lily pheasant echos logo

 

DSC_0008

Winter Calf (6)

  1. (1st JR) MMT-Pockets Zen-Red-ET (Defiant) exhibited by: Atley Miller, Westminster, MD
  2. (1st BO) MMT-Pocket Zola-Red-ET (Awesome) exhibited by: Michael Maloney, North Bangor, NY
  3. (2nd JR) McWilliams Dakota-Red (Adonis) exhibited by: Renee Pierick, Peach Bottom, PA
  4. ZBW-Ziems AW Loretta-Red-ET (Awesome) exhibited by: Ziems Farms & Mason Ziemba, Durhamville, NY
  5. ZBW-Ziems Lil Giant-Red-ET (Awesome) exhibited by: Ziems Farms, Durhamville, NY
  6. Tiger-Lily Calif Cocoa-Red (California) exhibited by: Lily Marshman, Oxford, NY

DSC_0013

Fall Calf (11)

  1. DJ-Purplepride Intra-Red-ET (Defiant) exhibited by C & J Hill, C Umbel, and F & D Borba, Thurmont, MD
  2. (1st BO) Monafran Doubleondarox-Red (Apollo) exhibited by Lilly A. Mills, Canastota, NY
  3.  MS Apple Adrianna-Red-ET (O’Kalif) exhibitd by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  4. Sunny-Hillvue ABS Jade-Red (Absolute) exhibited by Vance Calvin Proctor Jr, Vale, NC
  5. Roll-N-View Camilla-Red (Armani) exhibited by Cooper Galton, Nunda, NY
  6. ZBW-Ziems Listentome-Red-ET (Absolute) exhibited by Mason Ziemba and Ziems Farms, Durhamville, NY
  7. (1st JR) Ridgedale Raelyn-Red (Raimund) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  8. Tigerlily-JG Fancy-Red-ET (Absolute) exhibited by Lily Marshman, Oxford, NY
  9. Greyledge Aboltly Anka-Red (Absolute) exhibited by Jason Adgalanis, Preston, CT
  10. Morrill Add Apple-Red-ET (Addiction P) exhibited by Ryan & Robert Morrill, Concord, NH
  11. (2nd JR) Cattail-Creek DI Doriva-Red (Disguise) exhibited by Autumn Borek, NY

DSC_0022

Summer Yearling (5)

  1. Claircrest Armani Emory (Armani) exhibited by Chris & Jennifer Hill and Madison Fisher, Thurmont, MD
  2. (1st JR) McWilliams AB Nonsense-Red (Absolute) exhibited by Renee Pierick, Peach Bottom, PA
  3. (1st BO) Ovaltop Defiant Rosebud-Red (Defiant) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  4. (2nd JR) (1st JR BO) Pheasant-Echos Diez-Red-ET (Redneck) exhibited by Trinity Kaye Miller, Westminster, MD
  5. (3rd JR) Mikelholm C Rockinit-Red (Carson) exhibited by Emily Mikel, Stafford, NY

DSC_0031

Spring Yearling (11)

  1. (1st BO) Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire) exhibited by Ashlyn Wolfe, Richfield Springs, NY
  2. Deslacs Absolute Alkina-Red (Absolute) exhibited by Budjon-Vail, Lomira, WI
  3. Merrillea Malone Ellie-Red (Malone) exhibited by S. Merrill, B. Bossard, J. Winton, Seneca Falls, NY
  4. Dryhouse-M Prince Pippy-Red (De Prince) exhibited by Paul Yoder, Belleville, PA
  5. Juniper Armani Fortune-Red (Armani) exhibited by Juniper Farm, Gray, ME
  6. Lincoln-Hill Celine-Red (Apple Crisp) exhibited by Leonard & Rebecca Austin, Eagle Bridge, NY
  7. Ms Delic Apple Wine-Red-ET (Long P) exhibited by Fayette, NY
  8. (1st JR) Midas-Touch Cleavage-Red-ET (Crown P) exhibited by Jennifer King, Waddington, NY (Best Bred & Owned Under Two Junior)
  9. AOT Desired Applerum-Red-ET (Desired) exhibited by Marshman Farms, Shaun Merrill, Brett Bossard, Oxford, NY
  10. Tigerlea Mal Rindly-Red (Malone) exhibited by Lily Marshman, Oxford, NY
  11. (2nd Jr) Tompkins Lawnboy Brandy-Red (Lawnboy) exhibited by Morgan Tompkins, Groton, NY

DSC_0043

Winter Yearling (7)

  1. Sunspark Armani Disco (Armani) exhibited by Black, Phoenix, Heffernan, Constable, NY
  2. (1st BO) Ovaltop BW Roselan-Red-ET (Barbwire) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY
  3. (1st JR) Oakfield-Bro Firefx-Red-ET (Axford) exhibited by Victoria Clark, Springville, PA
  4. Windy-Knoll-View Rejoyce-Red (Absolute) exhibited by Jonathan and Alicia Lamb, Oakfield, NY
  5. (2nd JR) (1st JR BO) Cherry-Lor ABS Lilly-Red-ET (Absolute) exhibited by Cael Hembury, Muncy, PA
  6. Curr-Vale ABS Amazed-Red-ET (Absolute) exhibited by Joseph Stitt, Belleville, PA
  7. (3rd JR) Mayval Ladd Tara P-Red (Ladd P) exhibited by Dakota Fraley, Muncy, PA

DSC_0055

Fall Yearling (8)

  1. (1st JR) OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) exhibited by Bryce Warriner, Andover, NY
  2. Ms Barb Act Beauty-Red-ET (Action) exhibited by Franchise, Rob Hart & Roll-N-View, Lewisville, OH
  3. OCD Camden Lilo-Red-ET (Camden) exhibited by Dwi-Bet Farms, Addison, NY
  4. (1st BO, 1st JR BO) (2nd JR) Roll-N-View RB Joni-REd-ET (Redburst) exhibited by C&A Galton, B&M Winnie, Nunda, NY
  5. (3rd JR) Glad-Ray-K More Wine-Red-ET (Contender) exhibited by Patrick Youse, Ridgely, MD
  6. Janney Ladd Bambi-Red (Ladd B) exhibited by Matthew Sears & Paul Skarka, Locke, NY
  7. (4th JR) Long-Brook AB Sweety-Red-ET (Absolute) exhibited by Victoria Clark, Springville, PA
  8. (5th JR) Ms Willow-Marsh Brassy-Red (Secure) exhibited by Kaleb Sample, Ellenburg Center, NY

DSC_0075

Junior Champion of the Junior Show:
1st Place Junior Fall Yearling
OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) Exhibited by: Bryce Warriner, Andover, NY

Reserve Junior Champion of the Junior Show:
1st Place Junior Winter Yearling
Oakfield-Bro Firefx-Red-ET (Axford) Exhibited by: Victoria Clark, Springville, PA

DSC_0101

Junior Champion:
1st Place Winter Yearling
Sunspark Armani Disco (Armani) Exhibited by: J & P Black, Barclay Phoenix, Robb Heffernan, Constable, NY

Reserve Junior Champion, Best Bred & Owned Under Two Open:
1st Place Spring Yearling
Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire) Exhibited by: Ashlyn Wolfe, Richfield Springs, NY 

Honorable Mention Junior Champion:
1st Place Fall Yearling
OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) Exhibited by: Bryce Warriner, Andover, NY

Junior Best Three Females:
1. Ovaltop Holsteins
2. Ziems Holsteins and Mason Ziemba

DSC_0109 DSC_0110

Junior Two Year Old (8)

  1. (1st JR) Ms-Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) exhibited by Jaydn Kimball, Maine
  2. (1st BO) Glad-Ray-K More Sun-Red-ET (Contender) exhibited by: James & Sharon Keilholtz and Chad & Sandy Umbel
  3. Arethusa Ladd Annora-Red-ET (Ladd P) exhibited by Arethusa Farm, Litchfield, CT
  4. (2nd JR) Four-Hills Destry Kay-Red (Destry) exhibited by Britney, Bradley, Jon, Megan and Sarah Hill
  5. Reyncrest RB Loca-Red-ET (Redburst) exhibited by Andrew Reynolds, Corfu, NY
  6. Ms-Aol Cntndr Revive-Red-ET (Contender) exhibited by Jason Tooley & Lucy Stockwell, Granville, NY
  7. (3rd JR) (1st JR BO) Cherry-Lor Ladd Ripple-Red (Ladd P) exhibited by Cael Hembury, Muncy, PA
  8. Ovaltop Bwire Rascal-Red-ET (Barbwire) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0122 DSC_0123

Senior Two Year Old (11)

  1. (1st BO) Pheasant-Echos SP Twerk-Red (Satchel P) exhibited by Kenny Stambaugh, Westminster, MD
  2. Ms Redburst Colette-Red (Redburst) exhibited by C David VanderEyk, PA
  3. Uber-Haven Absl Cambria-Red (Absolute) exhibited by Mike and Vanessa Uber, Mercer, PA
  4. Canary Absolute Queen-Red (Absolute) exhibited by Jamie and Petra Black and Jeff Dana, Constable, NY
  5. Ziems-Emer RB Libby-Red-ET (Redburst) exhibited by Ziems Farms, Durhamville, NY
  6. (1st JR) Forest-Ridge Madge-Red-ET (Absolute) exhibited by Matthew D. Boop, Millmont, PA
  7. (2nd JR) Lick-Spring AB Hailey-Red-ET (Absolute) exhibited by Ryan Lawton, Newark Valley, NY
  8. Roedale Absolute Summer-Red (Absolute) exhibited by Cassie Grace Menendez, Edmeston, NY
  9. Long-Brook CLA Casey-Red-ET (Classic) exhibited by Lily Marshman and Cael Hembury, Oxford, NY
  10. Hauensteinacre BA Angel-Red (Big Apple) exhibited by Tim Dahl, Cobleskill, NY
  11. Peilas Acme Amber-Red (Acme) exhibited by Christopher Peter Porrovecchio Jr, Bernardston, MA

DSC_0130 DSC_0132

Junior Three Year Old (3)

  1. (1st BO) Ovaltop Advent Jacey-Red (Advent) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  2. Ovaltop Reality Rexi-Red (Reality) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  3. Hinz-Bos Lad Miracle-Red-ET (Ladd P) exhibited by Justin O. Hinz, Fillmore, NY

DSC_0141 DSC_0139

Senior Three Year Old (4)

  1. (1st JR, JR BO, BO) Four-Hills RB Jess-Red-ET (Redburst) exhibited by Britney Hill, Bristol, VT
  2. Rustowil RDBR Seline-Red-ET (Redburst) exhibited by Vance Proctor, Jr. and Vance Proctor III, Vale, NC
  3. (2nd JR) Sutton Alchemy Elf-Red (Alchemy) exhibited by Jillian Sutton, Westminster, MD
  4. Ovaltop Picolo Rojo-Red-ET (Picolo) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0157

Intermediate Champion: Ms-Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) exhibited by Jaydn Kimball, Maine

Reserve Intermediate Champion: Four-Hills RB Jess-Red-ET (Redburst) exhibited by Britney Hill, Bristol, VT

 DSC_0169 DSC_0170
Four Year Old (7)
  1. Kulp-Dale Real Maria-Red-ET (Reality) exhibited by Triple-T Holsteins, Pat Conroy, and Cybil Fisher, North Lewisburg, OH
  2. Jon-Lu Picolo Missy-Red (Picolo) exhibited by Juniper Farm, Inc, Gray, ME
  3. (1st JR) Jerland SH Godiva-Red-ET (Perseus) exhibited by Jacob D. Kline, Myerstown, PA
  4. Claytoncrest Marla-Red (Destry) exhibited by Bryce Gingerich and Isaac Matlock, Millersburg, IN
  5. (1st BO) Bo-Ann Cranberry-Red (Redliner) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA
  6. Tiger-Lily CT Lavish-Red-ET (Colt P) exhibited by Marshman Farms, Oxford, NY
  7. Winterfield Trendedy-Red-ET (Redburst) exhibited by Justin O. Hinz, Fillmore, NY

DSC_0177 DSC_0179

Five Year Old (3)

  1. (1st BO) Pheasant Acres Turvy-Red-ET (Advent) exhibited by Kenny Stambaugh, Westminster, MD
  2. Long-Brook RL Sweety Pi-Red (Redliner) exhibited by Marshman Farms and Hembury Farms, Oxford, NY
  3. Ziems Reality Lol-Red (Reality) exhibited by Ziems Farms and Mason Ziemba, Durhamville, NY
DSC_0194DSC_0193
Aged Cows (5)
  1.  (1st BO) Bo-Ann Watermelon-Red (Absolute) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA
  2. Foltzbrook Advent Janie-Red (Advent) exhibited by Bryce and Brant Gingerich and Ryland Helbig, Millersburg, IN
  3. (1st JR) Ridgedale Runway-Red-ET (Advent) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  4. St-Yle-Sa Jumpn4Joy-Red-ET (Advent) exhibited by C & A Galton and B & M Winnie, Nunda, NY
  5. Ovaltop Advent Fallon-Red-ET (Advent) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0199 DSC_0200

125,000lb. Cows (2)

  1. (1st Jr) (1st BO) Ridgedale-T Raichu-Red (Talent) exhibited by W. Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  2. Leeland Advent Star-Red-ET (Advent) exhibited by Kimberly, Ryan and Robert Morrill, Concord, NH

DSC_0219

Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st 125,000 Pound Cow
Ridgedale T Raichu-Red (Talent) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY

Reserve Senior and Reserve Grand Champion of the Junior Show:
1st Place Junior 2 Year Old
Ms-AOL Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Jaydn Kimball, Maine

DSC_0244

Senior and Grand Champion:
1st Four Year Old
Kulp-Dale Real Maria-Red-ET (Reality) exhibited by Triple-T Holsteins, Pat Conroy, and Cybil Fisher, North Lewisburg, OH

Reserve Senior and Reserve Grand Champion:
1st Aged Cow
Bo-Ann Watermelon-Red (Absolute) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA

DSC_0245
Produce of Dam:
1. Cyrus Conard — Ridgedale Farm
2. Robert and Judi Hauck

Dam and Daughter:
1. Cyrus Conard — Ridgedale Farm

DSC_0254

Best Three Females:
1. Ovaltop Holsteins

DSC_0259

Premier Breeder and Exhibitor:
Ovaltop Holsteins

2015 Red and White Junior Cow & Heifer of the Year

HF35328 Greenlea A CA

2015 Red & White Junior Heifer of the Year:
Greenlea A Ca-Red-ET
Owned by: Colton Hartman, St. Thomas, PA
Bred by: Richard Green, Middletown, DE
1st Fall Yearling International Red & White Junior Show & Premier National Junior Show

 

#20151112036 L-Maples Hvezda Calli-Red

2015 Red & White Junior Cow of the Year:
L-Maples Hvezda Calli-Red
Exhibited by: Connor Savage, Union Bridge, MD
Bred by: Tom Lyon Estate, Westfield, WI
1st, Intermediate Champion, Grand Champion, Supreme Champion Premier National Junior Show