2016 Midwest Spring Red & White Show

The 2016 Midwest Spring Red & White Show was held in Madison, Wisconsin on April 22, 2016. Brandon Ferry of Hilbert, Wisconsin is the official for the day.

DSC_0270

Winter Calf (8)

  1. Schluter Stella Lee-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Legendholm Holsteins & T&L Cattle Co. Fithian, IL
  2. (1st BO) Duckett Okal Letty-Red-ET (O’Kalif) Exhibited by: Michael & Julie Duckett, Rudolph, WI
  3. (1st JR) Gildale A-Jack Truffle-Red (Apple Jack) Exhibited by: Nicole Wright, Johnson Creek, WI
  4. (2nd JR) Milksource DT Amazon-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
  5. (3rd JR) Mauk E Way Dft Kylie-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  6. McWilliams Dakota-Red (Adonis) Exhibited by: McKenzie & Ryleigh Endvick, Kaukauna, WI
  7. Gorentz Absolute 5653-Red (Absolute) Exhibited by: Gorentz Dairy, Dent, MN
  8. Luck-E Adonis Estatis-Red (Adonis) Exhibited by: Anne Slaney, Ridgeway, WI

DSC_0276

Fall Calf (8)

  1. Brook-Corner Deft Tango-Red (Defiant) Exhibited by: Austen Schmidt, Cascade, WI
  2. (1st JR, 1st BO) Koebele Barbwire Glory-Red (Barbwire) Exhibited by: Robby Koebele, Teutopolis, IL
  3. Sorg-Land Redneck Party-Red (Redneck) Exhibited by: Taylor & Kelsey Riedel, Spring Green, WI
  4. Milksource Taz Fanny-Red (Taz) Exhibited by: Crescentmead & Milk Source, LLC., Ixonia, WI
  5. Highlife-LP Ad Giavanna-Red (Addiction P) Exhibited by: Highlife-LP Farms, Alma Center, WI
  6. Our-Favorite Tribuberry-Red (Defiant) Exhibited by: Todd & Mary Stanek, Fall Creek, WI
  7. (2nd JR) Cleland Defiant Kailene-Red (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  8. (3rd JR) Mauk-E-Way Dft Khloe-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI

DSC_0282

Summer Yearling (10)

  1. (1st BO) Golden-Oaks All that As-Red (About It) Exhibited by: Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  2. Cow-Palace Apple Trixie-Red (Apple Jack) Exhibited by: San-Ron Holsteins, Sheboygan, WI
  3. Crescentmead Sweet Pea-Red (Redneck) Exhibited by: Milk Source, LLC & Grady Wendorf, Ixonia, WI
  4. Cleland Armni Adaira-Red-ET (Armani) Exhibited by: Highlife Holsteins & Windfall Holsteins, Fox Lake, WI
  5. Lyons-DL Atwell Reba-Red (Atwell) Exhibited by: Michael Lyons, Castalia, IA
  6. (1st JR) Ourway Absolute Rose-Red (Absolute) Exhibited by: Hailey Raymond, Brooklyn, WI
  7. (2nd JR) L-Shot Armani Rockstar-Red (Armani) Exhibited by: Chase & Jaylen Warren, Burlington, WI
  8. Artimus Apple Addition-Red (Addiction P) Exhibited by: Triple A Syndicate, Thief River Falls, MN
  9. Eichlers Lady Alice-Red (Armani) Exhibited by: Aaron Albrecht, Pierz, MN
  10. (3rd JR) Ms Pinevaley All Tamara-Red (About It) Exhibited by: Katie Kovalaske, Columbus, WI

DSC_0289

Spring Yearling (11)

  1. (1st BO) Siemers About Greta-Red-ET (About It) Exhibited by: Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, Lauren Siemers, Newton, WI
  2. Milksource Dft Lexus-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  3. Deslacs Absolute Alkina-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Budjon & Vail, Lomira, WI
  4. (1st JR) Golden-Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  5. Milksource Seisme D-Red-ETN (Redman) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  6. (2nd JR) Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P) Exhibited by: Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth, WI
  7. (3rd JR) Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry) Exhibited by: Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
  8. (4th JR) Wallmac Hztr Hop Mia-Red-ET (Heztry) Exhibited by: Arnie, Ashley & Andy Gruenes, MN
  9. (5th JR) Milgene Just Be Cuz-Red-ET (Armani) Exhibited by: Ben Buske, Brownsville, WI
  10. (6th JR) Meyervilla Anaheim Tia-Red (Anaheim) Exhibited by: Avery Jacobs, Darien, WI
  11. (7th JR) Miss Sharly-Red-ET (Ladd P) Exhibited by: Grant Vosters, Freedom, WI

DSC_0291

Winter Yearling (4)

  1. (1st BO) Milksource Dnt Talia-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR) Forest-Ridge A Mopsy-Red-ET (Armani) Exhibited by: J, L & M Harbaugh, A & A Loehr, Marion, WI
  3. (2nd JR) Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth, WI
  4. (3rd JR) Milksource Dfnt Lava-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Leased to: Brittni Gomm, Seymour, WI

DSC_0296

Fall Yearling (4)

  1. (1st BO) Milksource Wire Racket-Red (Barbwire) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR) Intense Absolute Twitty-Red-ET (Absolute) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  3. Lyons-DL AJ Gingercreme-Red (Apple Jack) Exhibited by: Michael Lyons, Castalia, IA
  4. (2nd JR) Mil-R-Mor Audacity-Red-ET (Reality) Exhibited by: Garrett Dahlk, Verona, WI

DSC_0316

Junior Champion Junior Show

  1. Golden-Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire) Exhibited by: Dawson & Kylie Nickels, Fond du Lac, WI
  2. Forest-Ridge A Mopsy-Red-ET (Armani) Exhibited by: J, L & M Harbaugh, A & A Loehr, Marion, WI
  3. Gildale A-Jack Truffle-Red (Apple Jack) Exhibited by: Nicole Wright, Johnson Creek, WI

DSC_0333

Junior Champion

  1. Siemers About Greta-Red-ET (About It) Exhibited by: Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, Lauren Siemers, Newton, WI
  2. Golden-Oaks All that As-Red (About It) Exhibited by: Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  3. Milksource Dft Lexus-Red-ET (Defiant) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI

DSC_0336

Junior Best Three

  1. Milk Source, LLC., Kaukauna, WI

DSC_0337

Unfresh Two Year Old (1)

  1. Lichty-Acres Blaze Yoyo-Red (Blaze) Exhibited by: Jerry Muzzy & Seth Kjellberg, Thief River Falls, MN

DSC_0339 DSC_0341

Junior-Two-Year-Old (2)

  1. Ms Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
  2. (1st JR, 1st BO, 1st JBO) KnH-Endres Lance Fresca-Red (Lancelot) Exhibited by: Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi, WI

DSC_0347DSC_0345

Senior-Two-Year-Old (8)

  1. 1st BU: West Coast Absolute Roulette Exhibited by Triple Crown Genetics and Josh Wright, Maynard, IA
  2. 1st BO: Seimers Dfnt J-Star-Red-ET Exhibited by Crystal, Jordan, Josh, Jake, Connor, and Lauren Siemers, Newton, WI
  3. Greenlea A Care-Red-ET Exhibited by Pierre Boulet and Milksource LLC, Kaukauna, WI
  4. Miss Pottsdale DFI Tang-Red Exhibited by Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
  5.  1st JR: Golden-Oaks Absolute-Red-ET Exhibited by Molly & Montana Sarbacker, Belleville, WI
  6.  Peicrest Adon Popsicle-Red Exhibited by Gregg Peirick, Watertown, WI
  7. Josey-LLC Duc Saber-Red-ET Exhibited by Allan Lundberg and Graham Giese
  8. Lookout Fancy-Red-ET Exhibited by Chase and Jayln Waren, Burlington, WI

DSC_0353DSC_0355

Junior Three Year Old (4)

  1. 1st BO, 1st BU: Miss Apple Aria-Red-ET Exhibited by Apple Partners, Lanark, IL
  2. St-Yle-Sa Is Springtime-Red Exhibited by Stephanie Aves, Belmont, WI
  3. Luck-E Ladd Jubilee-Red-ET Exhibited by Luck-E Holsteins, Hampshire, IL
  4. Bi-Pond De Prince Taco-Red Exhibited by Aaron Albrecht, Pierz, MN

DSC_0360DSC_0361

Senior Three Year Old (6)

  1. 1st BU: MM-T Pockets Butycol-Red Exhibited by Michalel and Julie Duckett, Rudolph, WI
  2. 1st BO: Milksource Redburst Alma-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
  3. Underwood Dusk Jazz-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
  4. Rosedale Rumor Has It-Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics, Ltd., Oxford, WI
  5. Holbric Brbire A-Burner-Red Exhibited by Jason A. Swanson, Capron, IL
  6. Cleland Fntsy Kyriele-Red-ET Exhibited by Jim and Vicky Cleland, Madison, WI

DSC_0375

Intermediate Champion:
1st Place Senior Three Year Old
MM-T Pockets Butycol-Red Exhibited by Michalel and Julie Duckett, Rudolph, WI
 
Reserve Intermediate Champion:
1st Place Junior Two Year Old
Ms Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Milk Source, LLC., Kaukauna, WI
DSC_0378DSC_0380
Four Year Olds (8):
1. 1st BU: Stanshome Simply-Red-ET Exhibited by Peter and Lyn Vail and Budjon Farms, Lomira, WI
2. 1st BO: Rosedale Perfect In Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics Ltd., Oxford, WI
3. Mapel Wood RR Radiance Exhibited by Golden Oaks Farms, Wauconda, IL
4. 1st JR: Paulinn Psc Meme 919-Red-ET Exhibited by Alan Kruse, Dyersville, IA
5. MS Morsan Picol Tsunami-Red Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
6. Budjon-Vail Deidra-Red-ET Exhibited by Michael and Laura J Rammer, Sheboygan, WI
7. Lake-Prairie Alison-Red-ET Exhibited by Chase Warren and Levi Banowitz, Burlington, WI
8. Ourway Redliner Spots-Red Exhibited by Hailey Raymond, Brooklyn, WI
DSC_0387DSC_0389
Five Year Olds (3):
1. 1st BU: Strans-Jen-D Tequila-Red-ET Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
2. 1st BO: Probert C Bree-Ella-Red Exhibited by Kate Smith, Watertown, WI
3. Manannah-Valley Mx Gail-Red Exhibited by Aaron Albrecht, Pierz, MN
DSC_0392DSC_0394
Aged Cows (3):
1. 1st BO: Hilrose Advent Anna-Red-ET Exhibited by Joseph A. Brantmeier, Sherwood, WI
2. 1st BU: Cleland Absolute Coleen-Red Exhibited by Joseph, Zach, Jerome, & Darian Stransky
3. 1st JR: Miss Real Hot-Red Exhibited by Grady and Lane Wendorf, Ixonia, WI
DSC_0401DSC_0402
125,000 Pound Cows (4):
1. 1st BU, 1st Jr: Cleland Advent Korie-Red-ET Exhibited by Arnie, Ashley, and Andy Gruenes, Richmond, MN
2. 1st BO: Jen-D Devil Tiffany-Red Exhibited by Reid Stransky and Jeni Dingbaum, Owatonna, MN
3. MS Hack SS Ella Rae-Red-ET Exhibited by Nora Hackmann, Watertown, WI
4. Glenmar-Dale R Serenity-Red Exhibited by Becky L. Brown, Fennimore, WI
DSC_0405
Best Bred and Owned of the Junior Show:
Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P) Exhibited by: Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth, WI
DSC_0422

Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st 125,000 Pound Cow
Cleland Advent Korie-Red-ET Exhibited by Arnie, Ashley, and Andy Gruenes, Richmond, MN

Reserve Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st Four Year Old
Paulinn Psc Meme 919-Red-ET Exhibited by Alan Kruse, Dyersville, IA

DSC_0424

Champion Bred and Owned:
Rosedale Perfect In-Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics, Ltd., Oxford, WI

Senior and Grand Champion:
1st Place Five Year Old
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET Exhibited by Milk Source LLC, Kaukauna, WI
 
Reserve Senior and Reserve Grand Champion:
1st Place Four Year Old
Stanshome Simply-Red-ET Exhibited by Peter and Lyn Vail and Budjon Farms, Lomira, WI
Senior Best Three Females:
1. Cleland Holsteins
Dam and Daughter:
1. Reid Stransky and Jeni Dingbaum

2016 International Spring Red & White Show

The 2016 International Spring Red & White Show in Syracuse, New York.

Reid Stransky of Owatonna, Minnesota is the official for the day!

Sponsors of our coverage are:

Tiger Lily pheasant echos logo

 

DSC_0008

Winter Calf (6)

  1. (1st JR) MMT-Pockets Zen-Red-ET (Defiant) exhibited by: Atley Miller, Westminster, MD
  2. (1st BO) MMT-Pocket Zola-Red-ET (Awesome) exhibited by: Michael Maloney, North Bangor, NY
  3. (2nd JR) McWilliams Dakota-Red (Adonis) exhibited by: Renee Pierick, Peach Bottom, PA
  4. ZBW-Ziems AW Loretta-Red-ET (Awesome) exhibited by: Ziems Farms & Mason Ziemba, Durhamville, NY
  5. ZBW-Ziems Lil Giant-Red-ET (Awesome) exhibited by: Ziems Farms, Durhamville, NY
  6. Tiger-Lily Calif Cocoa-Red (California) exhibited by: Lily Marshman, Oxford, NY

DSC_0013

Fall Calf (11)

  1. DJ-Purplepride Intra-Red-ET (Defiant) exhibited by C & J Hill, C Umbel, and F & D Borba, Thurmont, MD
  2. (1st BO) Monafran Doubleondarox-Red (Apollo) exhibited by Lilly A. Mills, Canastota, NY
  3.  MS Apple Adrianna-Red-ET (O’Kalif) exhibitd by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  4. Sunny-Hillvue ABS Jade-Red (Absolute) exhibited by Vance Calvin Proctor Jr, Vale, NC
  5. Roll-N-View Camilla-Red (Armani) exhibited by Cooper Galton, Nunda, NY
  6. ZBW-Ziems Listentome-Red-ET (Absolute) exhibited by Mason Ziemba and Ziems Farms, Durhamville, NY
  7. (1st JR) Ridgedale Raelyn-Red (Raimund) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  8. Tigerlily-JG Fancy-Red-ET (Absolute) exhibited by Lily Marshman, Oxford, NY
  9. Greyledge Aboltly Anka-Red (Absolute) exhibited by Jason Adgalanis, Preston, CT
  10. Morrill Add Apple-Red-ET (Addiction P) exhibited by Ryan & Robert Morrill, Concord, NH
  11. (2nd JR) Cattail-Creek DI Doriva-Red (Disguise) exhibited by Autumn Borek, NY

DSC_0022

Summer Yearling (5)

  1. Claircrest Armani Emory (Armani) exhibited by Chris & Jennifer Hill and Madison Fisher, Thurmont, MD
  2. (1st JR) McWilliams AB Nonsense-Red (Absolute) exhibited by Renee Pierick, Peach Bottom, PA
  3. (1st BO) Ovaltop Defiant Rosebud-Red (Defiant) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  4. (2nd JR) (1st JR BO) Pheasant-Echos Diez-Red-ET (Redneck) exhibited by Trinity Kaye Miller, Westminster, MD
  5. (3rd JR) Mikelholm C Rockinit-Red (Carson) exhibited by Emily Mikel, Stafford, NY

DSC_0031

Spring Yearling (11)

  1. (1st BO) Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire) exhibited by Ashlyn Wolfe, Richfield Springs, NY
  2. Deslacs Absolute Alkina-Red (Absolute) exhibited by Budjon-Vail, Lomira, WI
  3. Merrillea Malone Ellie-Red (Malone) exhibited by S. Merrill, B. Bossard, J. Winton, Seneca Falls, NY
  4. Dryhouse-M Prince Pippy-Red (De Prince) exhibited by Paul Yoder, Belleville, PA
  5. Juniper Armani Fortune-Red (Armani) exhibited by Juniper Farm, Gray, ME
  6. Lincoln-Hill Celine-Red (Apple Crisp) exhibited by Leonard & Rebecca Austin, Eagle Bridge, NY
  7. Ms Delic Apple Wine-Red-ET (Long P) exhibited by Fayette, NY
  8. (1st JR) Midas-Touch Cleavage-Red-ET (Crown P) exhibited by Jennifer King, Waddington, NY (Best Bred & Owned Under Two Junior)
  9. AOT Desired Applerum-Red-ET (Desired) exhibited by Marshman Farms, Shaun Merrill, Brett Bossard, Oxford, NY
  10. Tigerlea Mal Rindly-Red (Malone) exhibited by Lily Marshman, Oxford, NY
  11. (2nd Jr) Tompkins Lawnboy Brandy-Red (Lawnboy) exhibited by Morgan Tompkins, Groton, NY

DSC_0043

Winter Yearling (7)

  1. Sunspark Armani Disco (Armani) exhibited by Black, Phoenix, Heffernan, Constable, NY
  2. (1st BO) Ovaltop BW Roselan-Red-ET (Barbwire) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY
  3. (1st JR) Oakfield-Bro Firefx-Red-ET (Axford) exhibited by Victoria Clark, Springville, PA
  4. Windy-Knoll-View Rejoyce-Red (Absolute) exhibited by Jonathan and Alicia Lamb, Oakfield, NY
  5. (2nd JR) (1st JR BO) Cherry-Lor ABS Lilly-Red-ET (Absolute) exhibited by Cael Hembury, Muncy, PA
  6. Curr-Vale ABS Amazed-Red-ET (Absolute) exhibited by Joseph Stitt, Belleville, PA
  7. (3rd JR) Mayval Ladd Tara P-Red (Ladd P) exhibited by Dakota Fraley, Muncy, PA

DSC_0055

Fall Yearling (8)

  1. (1st JR) OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) exhibited by Bryce Warriner, Andover, NY
  2. Ms Barb Act Beauty-Red-ET (Action) exhibited by Franchise, Rob Hart & Roll-N-View, Lewisville, OH
  3. OCD Camden Lilo-Red-ET (Camden) exhibited by Dwi-Bet Farms, Addison, NY
  4. (1st BO, 1st JR BO) (2nd JR) Roll-N-View RB Joni-REd-ET (Redburst) exhibited by C&A Galton, B&M Winnie, Nunda, NY
  5. (3rd JR) Glad-Ray-K More Wine-Red-ET (Contender) exhibited by Patrick Youse, Ridgely, MD
  6. Janney Ladd Bambi-Red (Ladd B) exhibited by Matthew Sears & Paul Skarka, Locke, NY
  7. (4th JR) Long-Brook AB Sweety-Red-ET (Absolute) exhibited by Victoria Clark, Springville, PA
  8. (5th JR) Ms Willow-Marsh Brassy-Red (Secure) exhibited by Kaleb Sample, Ellenburg Center, NY

DSC_0075

Junior Champion of the Junior Show:
1st Place Junior Fall Yearling
OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) Exhibited by: Bryce Warriner, Andover, NY

Reserve Junior Champion of the Junior Show:
1st Place Junior Winter Yearling
Oakfield-Bro Firefx-Red-ET (Axford) Exhibited by: Victoria Clark, Springville, PA

DSC_0101

Junior Champion:
1st Place Winter Yearling
Sunspark Armani Disco (Armani) Exhibited by: J & P Black, Barclay Phoenix, Robb Heffernan, Constable, NY

Reserve Junior Champion, Best Bred & Owned Under Two Open:
1st Place Spring Yearling
Ovaltop Barbwire Spark-Red (Barbwire) Exhibited by: Ashlyn Wolfe, Richfield Springs, NY 

Honorable Mention Junior Champion:
1st Place Fall Yearling
OCD Camden Lyra-Red-ET (Camden) Exhibited by: Bryce Warriner, Andover, NY

Junior Best Three Females:
1. Ovaltop Holsteins
2. Ziems Holsteins and Mason Ziemba

DSC_0109 DSC_0110

Junior Two Year Old (8)

  1. (1st JR) Ms-Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) exhibited by Jaydn Kimball, Maine
  2. (1st BO) Glad-Ray-K More Sun-Red-ET (Contender) exhibited by: James & Sharon Keilholtz and Chad & Sandy Umbel
  3. Arethusa Ladd Annora-Red-ET (Ladd P) exhibited by Arethusa Farm, Litchfield, CT
  4. (2nd JR) Four-Hills Destry Kay-Red (Destry) exhibited by Britney, Bradley, Jon, Megan and Sarah Hill
  5. Reyncrest RB Loca-Red-ET (Redburst) exhibited by Andrew Reynolds, Corfu, NY
  6. Ms-Aol Cntndr Revive-Red-ET (Contender) exhibited by Jason Tooley & Lucy Stockwell, Granville, NY
  7. (3rd JR) (1st JR BO) Cherry-Lor Ladd Ripple-Red (Ladd P) exhibited by Cael Hembury, Muncy, PA
  8. Ovaltop Bwire Rascal-Red-ET (Barbwire) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0122 DSC_0123

Senior Two Year Old (11)

  1. (1st BO) Pheasant-Echos SP Twerk-Red (Satchel P) exhibited by Kenny Stambaugh, Westminster, MD
  2. Ms Redburst Colette-Red (Redburst) exhibited by C David VanderEyk, PA
  3. Uber-Haven Absl Cambria-Red (Absolute) exhibited by Mike and Vanessa Uber, Mercer, PA
  4. Canary Absolute Queen-Red (Absolute) exhibited by Jamie and Petra Black and Jeff Dana, Constable, NY
  5. Ziems-Emer RB Libby-Red-ET (Redburst) exhibited by Ziems Farms, Durhamville, NY
  6. (1st JR) Forest-Ridge Madge-Red-ET (Absolute) exhibited by Matthew D. Boop, Millmont, PA
  7. (2nd JR) Lick-Spring AB Hailey-Red-ET (Absolute) exhibited by Ryan Lawton, Newark Valley, NY
  8. Roedale Absolute Summer-Red (Absolute) exhibited by Cassie Grace Menendez, Edmeston, NY
  9. Long-Brook CLA Casey-Red-ET (Classic) exhibited by Lily Marshman and Cael Hembury, Oxford, NY
  10. Hauensteinacre BA Angel-Red (Big Apple) exhibited by Tim Dahl, Cobleskill, NY
  11. Peilas Acme Amber-Red (Acme) exhibited by Christopher Peter Porrovecchio Jr, Bernardston, MA

DSC_0130 DSC_0132

Junior Three Year Old (3)

  1. (1st BO) Ovaltop Advent Jacey-Red (Advent) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  2. Ovaltop Reality Rexi-Red (Reality) exhibited by Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
  3. Hinz-Bos Lad Miracle-Red-ET (Ladd P) exhibited by Justin O. Hinz, Fillmore, NY

DSC_0141 DSC_0139

Senior Three Year Old (4)

  1. (1st JR, JR BO, BO) Four-Hills RB Jess-Red-ET (Redburst) exhibited by Britney Hill, Bristol, VT
  2. Rustowil RDBR Seline-Red-ET (Redburst) exhibited by Vance Proctor, Jr. and Vance Proctor III, Vale, NC
  3. (2nd JR) Sutton Alchemy Elf-Red (Alchemy) exhibited by Jillian Sutton, Westminster, MD
  4. Ovaltop Picolo Rojo-Red-ET (Picolo) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0157

Intermediate Champion: Ms-Aol Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) exhibited by Jaydn Kimball, Maine

Reserve Intermediate Champion: Four-Hills RB Jess-Red-ET (Redburst) exhibited by Britney Hill, Bristol, VT

 DSC_0169 DSC_0170
Four Year Old (7)
  1. Kulp-Dale Real Maria-Red-ET (Reality) exhibited by Triple-T Holsteins, Pat Conroy, and Cybil Fisher, North Lewisburg, OH
  2. Jon-Lu Picolo Missy-Red (Picolo) exhibited by Juniper Farm, Inc, Gray, ME
  3. (1st JR) Jerland SH Godiva-Red-ET (Perseus) exhibited by Jacob D. Kline, Myerstown, PA
  4. Claytoncrest Marla-Red (Destry) exhibited by Bryce Gingerich and Isaac Matlock, Millersburg, IN
  5. (1st BO) Bo-Ann Cranberry-Red (Redliner) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA
  6. Tiger-Lily CT Lavish-Red-ET (Colt P) exhibited by Marshman Farms, Oxford, NY
  7. Winterfield Trendedy-Red-ET (Redburst) exhibited by Justin O. Hinz, Fillmore, NY

DSC_0177 DSC_0179

Five Year Old (3)

  1. (1st BO) Pheasant Acres Turvy-Red-ET (Advent) exhibited by Kenny Stambaugh, Westminster, MD
  2. Long-Brook RL Sweety Pi-Red (Redliner) exhibited by Marshman Farms and Hembury Farms, Oxford, NY
  3. Ziems Reality Lol-Red (Reality) exhibited by Ziems Farms and Mason Ziemba, Durhamville, NY
DSC_0194DSC_0193
Aged Cows (5)
  1.  (1st BO) Bo-Ann Watermelon-Red (Absolute) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA
  2. Foltzbrook Advent Janie-Red (Advent) exhibited by Bryce and Brant Gingerich and Ryland Helbig, Millersburg, IN
  3. (1st JR) Ridgedale Runway-Red-ET (Advent) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  4. St-Yle-Sa Jumpn4Joy-Red-ET (Advent) exhibited by C & A Galton and B & M Winnie, Nunda, NY
  5. Ovaltop Advent Fallon-Red-ET (Advent) exhibited by Michael Wolfe, Richfield Springs, NY

DSC_0199 DSC_0200

125,000lb. Cows (2)

  1. (1st Jr) (1st BO) Ridgedale-T Raichu-Red (Talent) exhibited by W. Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
  2. Leeland Advent Star-Red-ET (Advent) exhibited by Kimberly, Ryan and Robert Morrill, Concord, NH

DSC_0219

Senior and Grand Champion of the Junior Show:
1st 125,000 Pound Cow
Ridgedale T Raichu-Red (Talent) exhibited by Cyrus Conard, Sharon Springs, NY

Reserve Senior and Reserve Grand Champion of the Junior Show:
1st Place Junior 2 Year Old
Ms-AOL Cntndr Rookie-Red-ET (Contender) Exhibited by: Jaydn Kimball, Maine

DSC_0244

Senior and Grand Champion:
1st Four Year Old
Kulp-Dale Real Maria-Red-ET (Reality) exhibited by Triple-T Holsteins, Pat Conroy, and Cybil Fisher, North Lewisburg, OH

Reserve Senior and Reserve Grand Champion:
1st Aged Cow
Bo-Ann Watermelon-Red (Absolute) exhibited by Robert and Judi Hauck, Middleburg, PA

DSC_0245
Produce of Dam:
1. Cyrus Conard — Ridgedale Farm
2. Robert and Judi Hauck

Dam and Daughter:
1. Cyrus Conard — Ridgedale Farm

DSC_0254

Best Three Females:
1. Ovaltop Holsteins

DSC_0259

Premier Breeder and Exhibitor:
Ovaltop Holsteins

2015 Red and White Junior Cow & Heifer of the Year

HF35328 Greenlea A CA

2015 Red & White Junior Heifer of the Year:
Greenlea A Ca-Red-ET
Owned by: Colton Hartman, St. Thomas, PA
Bred by: Richard Green, Middletown, DE
1st Fall Yearling International Red & White Junior Show & Premier National Junior Show

 

#20151112036 L-Maples Hvezda Calli-Red

2015 Red & White Junior Cow of the Year:
L-Maples Hvezda Calli-Red
Exhibited by: Connor Savage, Union Bridge, MD
Bred by: Tom Lyon Estate, Westfield, WI
1st, Intermediate Champion, Grand Champion, Supreme Champion Premier National Junior Show

2015 Red & White Cow and Heifer of the Year

HF35858 PA-Lyn-Leigh B Rippen-Red

2015 Red & White Heifer of the Year:
Pa-Lyn-Leigh B Rippen-Red
Owned by: Kaleigh & Colton Hartman, St. Thomas, PA
Bred by: Jamie & Jami Hartman, St. Thomas, PA
Reserve Junior Champion All-American Red & White Show 2015

 

HF36006 Strans-Jen-D Tequila-Red-ET

2015 Red & White Cow of the Year:
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET
Owned by: Milk Source Genetics LLC., Kaukauna, WI
Bred by: Reid Stransky and Jennifer Dingbaum, Owatonna, MN
Grand Champion 2014, 2015 International Red & White Show

 

Mid-East Fall Red and White Show

Chad Ryan of Fond du Lac, Wisconsin is the official judge.

Spring Calf (8)
1. Engleking Matt Penelope-Red Exhibited by: Engleking Holsteins, Greenfield, IN
2. Pop-A-Top Ruby-Red-ET Exhibited by: Ella Gilmore, Bell Buckle, TN
3, 1st BO: Cam-Bing Armani Mace-Red Exhibited by: Caleb Cameron, Brookhead, KY

Winter Calf (8)
1. Schluter Rainy Sassy-Red-ET Exhibited by: Legendholm & Schluter, Fithian, IL
2. Mayval Ladd Tara P-Red Exhibited by: Dakota Fraley, Muncy, PA
3. Starmark HP Run It-Red-ET Exhibited by: Wolf, K & L Dudte, and KBK Sugg, Wooster, OH

Fall Calf (12)
1, 1st BO: Ms Stranshome Timber-Red Exhibited by: Joseph, Zach, Jerome and Darian Stransky, Owatonna, MN
2. Cross-Jen Armani Jazzy-Red Exhibited by: Jennifer Wakeley, Rockford, IL
3. Tumbleweed Armani Reba-Red Exhibited by: Gary Vitek, Thoms and Renee McCauley, Lowell, MI

Summer Yearling (5)
1, 1st BO: Gibbs Contender Atlee-Red Exhibited by: Dwight Gibbs, Epworth, IA
2. Galestone TM Mist-Red Exhibited by: Tom Mercuro, Rocky Ridge, MD
3. Beekmans Hvezda Hastag-Red Exhibited by: Beekman Holsteins, Huntingdon, IN

Spring Yearling (9)
1. Harmony-Corners Kranber-Red Exhibited by: Express & Stan-Mar-Dale, Urbana, OH
2. Kawartha Absolute Teaghan-Red Exhibited by: Rocky Top Holsteins, LaFollette, TN
3. Diones Bwire Barbie-Red-ET Exhibited by: Bailee Whitehead, Conway, MO

Winter Yearling (4)
1, 1st BO: Zehrview Absolute Hi Time-Red Exhibited by: Rosalee Zehr, Graymont, IL
2. Peilas Acme Amber-Red Exhibited by: Christopher Porrovecchio, Bernardston, MA
3. Hahncrest Rbrst Noel-Red Exhibited by: Starlight Genetics, Lenanon, IN

Fall Yearling (2)
1. Earincliffe Redliner Sarah-Red Exhibited by: Glamourview, Walkersville, MD
2, 1st BO: Inspired Doncha Miss Me-Red Exhibited by: Hannah Nelson, Ellsworth, WI

Junior Champion:
Earincliffe Redliner Sarah-Red 1st Place Fall Yearling Exhibited by: Glamourview, Walkersville, MD
Reserve Junior Champion:
Ms Stranshome Timber-Red 1st Place Fall Calf Exhibited by: Joseph, Zach, Jerome and Darian Stransky, Owatonna, MN

Fall Yearling in Milk (2)
1. Glad Ray K More Love-Red-ET Exhibited by Justin Kennedy, Mercer, PA
2. Forever Farms Lucille-Red Exhibited by Forever Farms, Horse Cave, KY

Junior Two Year Old (6)
1. St-yle-Sa ITZ Springtime-Red-ET Exhibited by Stephanie Aves, Poplar Grove, IL
2. MS Woke Up Dreamin-Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics LTD, Oxford, WI
3. Miss Tequila Contend-Red Exhibited by Joseph, Zach, Jerome, and Darian Stransky, Owatonna, MN

Senior Two Year Old (5)
1. Milksource LD Teagin-Red-ET Exhibited by Kayden Gibson and Jordan Elmore, Eminence, KY
2. Lah Dale Acme Samoa-Red Exhibited by Elaina Lahmers, Marysville, OH
3. Southern-Hills Nola-Red-ET Exhibited by Stan-Mar-Dale and Express, Urbana, OH

Junior Three Year Old (2)
1. Rosedale Perfect In Red-ET Exhibited by Rosedale Genetics LTD, Oxford, WI
2. Drifty Hollow Cinnamint-Red Exhibited by Maggie Matthews, New Vienna, OH

Senior Three Year Old (2)
1. Willow Marsh Sundance-Red Exhibited by Nabholz Farm, West Union, IA
2. Curt-Co Advent Misty-Red Exhibited by Express and Stan-Mar-Dale, Urbana, OH

Intermediate Champion:
Willow Marsh Sundance-Red 1st Place Senior Three Year Old Exhibited by Nabholz Farm, West Union, IA

Reserve Intermediate Champion:
Curt-Co Advent Misty-Red Exhibited by Express and Stan-Mar-Dale, Urbana, OH

Four Year Old (6)
1. Rosedale Lucky Rose-Red Exhibited by Rosedale Genetics LTD, Oxford, WI
2. Quality Quest Cinda-Red Exhibited by Grant Cope, Salem, OH
3. Oneeda Rocco Tawny-Red Exhibited by Madelyn Topp, Botkins, OH

Aged Cow (4)
1. Cleland Advent Korie-Red-ET Exhibited by J, Z, J, and D Stransky and M Lauber, Owatonna, MN
2. Foltzbrook Advent Janie-Red Exhibited by Bryce and Bryant Gingerich and Ryland Helbig, Millersburg, IN
3. Springway Beautyrose-Red-ET Exhibited by Rocky Top Holsteins, Matt Mitchell, Lafollette, TN
4. Greenlea ADV Maemay-Red Exhibited by Starlight Genetics, Lebanon, IN

125,000 Pound Cow (1)
1. Paulo Bro SP Shar-Red-ET Exhibited by Noah Bilz, Dorchester, WI

Senior and Grand Champion:
Rosedale Lucky Rose-Red 1st Place Four Year Old Exhibited by Rosedale Genetics LTD, Oxford, WI

Reserve Senior Champion:
Cleland Advent Korie-Red-ET 1st Place Aged Cow Exhibited by J, Z, J, and D Stransky and M Lauber, Owatonna, MN

Reserve Grand Champion:
Willow Marsh Sundance-Red 1st Place Senior Three Year Old Exhibited by Nabholz Farm, West Union, IA

 

Mid-East Red and White Junior Show

Spring Calf (4)
1. Engleking Matt Penelope-Red exhibited by Caitlin Cox
2. Speek-NJ CNDR Sydnee-Red exhibited by Abbey Chandler
3. MS Armanis Rythm-Red-ET exhibited by K. Wolf, L. Dudte, and KBK Sugg
4. JXN Golden PP PJ-Red-ET exhibited by Hayley Jackson

 

Winter Calf (7)
1. Starmark HP Run it-Red-ET exhibited by K. Wolf, L. Dudte, and KBK Sugg
2. Mayval Ladd Tara P-Red exhibited by Dakota Fraley
3. Sageser Carson Ella-Red exhibited by Morgan Sageser
4. Schluter Advt Sophie-Red-ET exhibited by Tailor Neuhaus
5. AHM SNS Peppermint-Red-ET exhibited by Daniel, Tyler, and Justin Chupp
6. Pine-Tree Effect Ruby-Red-ET exhibited by Anna Moser
7. AW Ladd Maple-Red exhibited by Madison Engleking and Cash Matlock

 

Fall Calf (10)
1. MS Stranshome Timber-Red-ET exhibited by Joseph, Zach, Jerome, and Darian Stransky
2. MS Kulp Peila Dana P-Red-ET exhibited by Elizabeth Peila
3. Straussdale Bar Dreamy-Red exhibitd by Mariah and Carley Strauss
4. MS Kulp Peila DeeDee-Red-ET exhibited by Christopher Porrovecchio
5. Schluter Sapphire-Red-ET exhibited by Tailor Neuhaus
6. T L Ladd P Spice-Red exhibited by Matthew and Lukas Troyer and Julia Lipply
7. Pineymede Arm Jaz-Red-ET exhibited by Taylor Birkmeier
8. MS Apple Ms Adra-Red-ET exhibited by Ava Budny
9. HillHaven Apple Chili-Red exhibited by Whitney Yerina
10. SnyderDale Ba Rockette-Red exhibited by Wyatt Vincent

Summer Yearling (1)

1. SoldierRest RB Snapple-Red exhibited by Sydney Lamb

 

Spring Yearling (5)
1. Ray Jo RB Calfzilla-Red-ET exhibited by Emma Matthews
2. MS HJ Moede Scarlet-Red exhibited by Chase Call and Austin Yoder
3. Beatyview Absolute Renee-Red exhibited by Cole, Morgan, and Justin Beaty
4. Diones Bwire Barbie-Red-ET exhibited by Bailee Whitehead
5. JXN Absolute Perfxn-Red exhibited by Hayley Jackson

 

Winter Yearling (3)
1. Zehrview Absolute Hi-Time-Red exhibited by Rosalee Zehr
2. Pelias Acme Amber-Red exhibited by Christopher Porrovecchio
3. MS Ky Blue RL Maybel-Red exhibited by Russell Bree

 

Fall Yearling (2)
1. Inspired Dontcha Miss Me-Red exhibited by Hannah Nelson
2. Duckett Artic Laura-Red ehxibited by Anna Moser
Junior Champion: MS Stranshome Timber-Red-ET exhibited by Joseph, Zach, Jerome, and Darian Stransky
Reserve Junior Champion: Starmark HP Run It-Red-ET exhibited by K. Wolf, L. Dudte, and KBK Sugg
Milking Fall Yearling (2)
1. Golden Oaks Absolute-Red-ET exhibited by Mackenzie, Molly, and Montana Sarbacker
2. Glad Ray K More Love-Red-ET exhibited by Justin Kennedy
Junior 2 Year Old (1)
1. Miss Tequila Contend-Red exhibited by Joseph, Zach, Jerome, and Darian Stransky
Senior 2 Year Old (3)
1. Renely Darwynn Red Bull-Red exhibited by Carley Krull
2. Milksource LD Teagin-Red-ET exhibited by Kayden Gibson and Jordan Elmore
3. Lah Dale Acme Samoa-Red exhibited by Elaina Lahmers
Junior 3 Year Old (1)
1. Drifty-Hollow Cinnimint-Red exhibited by Maggie Matthews
Intermediate Champion:
Renely Darwynn Red Bull-Red 1st Place Senior 2 Year Old exhibited by Carley KrullReserve Intermediate Champion:
Milksource LD Teagin-Red-ET 2nd Place Senior 2 Year Old exhibited by Kayden Gibson and Jordan Elmore

Four Year Old (4)
1. Farnear-TBR American-Red-ET exhibited by Jessica and Olivia Telgmann
2. Milksource CNTDR Lovely-Red exhibited by Carley Krull and Brad Griswold
3. Oneeda Rocco Tawny-Red exhibited by Madelyn Topp
4. Willolea-CW Advn Mia-Red-ET exhibited by Austin Featherstone

 

Aged Cows (4)
1. Foltzbrook Advent Janie-Red exhibited by Bryce and Brant Gingerich and Ryland Helbig
2. Cleland Advent Korie-Red-ET exhibited by J, Z, J, and D Stransky and M Lauber
3. Paulo Bro SP Shar-Red-ET exhibited by Noah Bilz
4. Beatyview Adv Ruthie-Red exhibited by Justin Beaty

 

Senior and Grand Champion:
Foltzbrook Advent Janie-Red 1st Place Aged Cow exhibited by Bryce and Brant Gingerich and Ryland Helbig

Reserve Senior and Reserve Grand Champion:
Cleland Advent Korie-Red-ET 2nd Place Aged Cow exhibited by J, Z, J, and D Stransky and M Lauber

Best Bred and Owned:
Oneeda Rocco Tawny-Red exhibited by Madelyn Topp

Junior Showmanship:
1. Anna Moser
2. Madelyn Topp

Intermediate Showmanship:
1. Olivia Telgmann
2. Kiersten Sugg

Senior Showmanship:
1.Lukas Troyer
2. Mariah Strauss

Buckhorn-Acres Milking Herd & Select Heifer Dispersal

 

Catalog can be found by clicking here!

Ed Heeringa and Family welcomed everyone to the sale.

Lot 85: GP-83 Observer x Dorsland Buckeye Danity VG-87 135#/day $2,550
Lot 90: Grade, Phoenix x Sensation 117#/day $2,850
Lot 92: Jett Air x Senland Colby Frazzle G-79 90#/day $2,300
Lot 93: GP-80 Levi x Senland Jayz Skitter GP-80 105#/day $2,250
Lot 91: Grade, Moracco x Bookem 84#/day $2,150
Lot 87: Grade, Adonis 90#/day $1,800

Lot 86: Grade, Laurin x Damion 126#/day $1,800
Lot 88: Grade, Mojito x Cracker 81#/day $1,450
Lot 89: Grade, Mojito x Cracker 84#/day $1,850

Lot 51: GP-81 Destin x Heeringa Deb Sugar-Red (Debonair) $2,700
Lot 49: GP-82 Secure x Heeringa Christmas-Red-ET (Ritzy-Red) $2,300
Lot 50: Rizzo x Heeringa Reality Sparky-Red GP-82 (Reality) $1,750

Lot 47: Rizzo x Buckhorn-Acres Real Ann-Red GP-83 (Reality) $2,600
Lot 95: GP-82 Reality x Heeringa Adv Sparkle-Red-ET GP-83 (Advent) $1,600

Lot 1:
Buck-H-Creek Poppy P-Red-ET *PO EX-90 EX-MS Donor Dam
Secure x Buck-H-Creek L Pansy-Red-ET *PO VG-88
Bred 6/17/15 to Supersire
Poppy P’s son at Genex: Buck-H-Creek Mgl Piranha-P *RC *PC
-Past World Class Lady!
$3,200

Lot 2: Polled Halogen x Poppy P GTPI+2329 DOB: 11/11/14 $2,000
Lot 3: *RC Halogen x Poppy P GTPI+2289 DOB: 11/13/14 $3,000
Lot 6A: 3 x Halogen Embryos x Poppy P $425
Lot 6B: 4 x Halogen Embryos x Poppy P $450
Lot 4 (BULL): Polled *RC Halogen x Poppy P GTPI +2004 $2,100
Lot 5 (BULL): Polled *RC Halogen x Poppy P GTPI +2177 $2,150
Lot 7: *RC Megasire x Poppy P GTPI +2367 $2,300

Lot 8: GP-83 Polled Secure x Buck-H-Creek L Pansy-REd-ET *PO VG-88 VG-MS $1,450
Lot 9: VG-86 Secure x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 $1,850
Lot 10: *RC Acme x Buck-H-Creek S Patsy-Red-ET VG-86 $1,500
Lot 11: *RC Mogul x Buck-H-Creek S Patsy-Red-ET VG-86 $1,700

Lot 13: FANCY RED Defiant x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 $1,900
Lot 14: B&W Defiant x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 $1,750
Lot 15: Red Polled Golden PP x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 $1,800
Lot 12: Red Aikman x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 Bred 9/14/15 to Supersire $1,350
Lot 63: Red Polled Golden PP x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91 Born April 2015 $1,350
Lot 62: Red Polled Golden PP x Jo-Clar Sept Pricila-Red-ET EX-91
Born April 2015 $1,600

Lot 28: VG-85 Red Lawn Boy x Buckhorn-Acres Opal-Red-ET EX-90 (Redliner) $3,400
Lot 27: Buckhorn-Acres Opal-Red-ET EX-90
Redliner x Buckhorn-Acres Rubie-Red-ET VG-89 (Advent) 8th Generation VG or Excellent $2,100
Lot 31: GP-83 Debonair x Buckhorn-Acres Opal-Red-ET EX-90 Due in February $2,200
Lot 29: GP-82 Rizzo x Buckhorn-Acres Opal-Red-ET EX-90 Due in March $1,400

Lot 24: Red Polled Ladd P x Buck-H-Creek Gold Princess *RC (Goldwyn) VG-87 Born June 2014 $1,300
Lot 26: *RC Ladd P x Buck-H-Creek Gold Princess *RC (Goldwyn) VG-87 Born July 2014 $1,600
Lot 25: Red Ladd P x Buck-H-Creek Gold Princess *RC (Goldwyn) VG-87 Born July 2014 $1,475

National Dairy Shrine Elects New President and Directors

2015 2016 NDS Board

At the 66th annual meeting of the National Dairy Shrine, David Pierson of Lake City, Minnesota was elected President of the organization. Meanwhile, Alicia Lamb of Oakfield, New York was chosen as President-Elect. Elected to the Executive Committee along with Pierson and Lamb were: Jenny Mills, Canastota, NY., Jim Krahn, Vernonia, OR., Dan Bernick, Long Grove, IA., and immediate past president Fred Hendricks, Bucyrus, OH.

The newly elected National Dairy Shrine board of directors includes Tim Abbott, Enosberg, VT., Fowler Branstetter, Edmonton, KY., Mike Brown, Kenosha, WI., Blaine Crosser, Marysville, OH., Jim Dickrell, Monticello, MN., Joe Domecq, East Lansing, MI., Nancy Feeney, Davenport, IA., Stan Henderson, Paso Robles, CA., Nate Janssen, Rosemont. IL., Karen Knutsen, Turlock, CA., Dan Schimek, Eagle Lake, MN., Larry Schirm, Laurelville, OH., Gail Yeiser, Arnold, MD., Marci Walker, Wisconsin Dells, WI., and Leah Ziemba, Madison, WI.  At their annual board meeting the National Dairy Shrine directors approved the continuation of fulfilling the mission of the early founders.

At the National Dairy Shrine’s annual banquet, over $60,000 in scholarships and awards were awarded to 47 outstanding young people. This year’s National Dairy Shrine Awards banquet was attended by 350 Dairy Shrine members, dairy leaders, friends and relatives. If you would like to find out more about the becoming a member of National Dairy Shrine or the scholarships or recognition programs being offered by National Dairy Shrine please go to www.dairyshrine.org for more details.

###

Information provided by: David Selner, Executive Director, National Dairy Shrine